Brazilská ekonomika přerostla britskou, sílí i Rusko a Indie
Petr JedličkaPodle londýnského Centre for Economics and Business Research bude růst nových hospodářských mocností pokračovat po celé desetiletí. Země Evropské unie mají naopak stagnovat, z části i zásluhou rychlého splácení dluhů.
Brazilské hospodářství přerostlo v roce 2011 britské. Jihoamerická mocnost se tak stala šestou největší ekonomikou na světě. Na základě posledních hospodářských statistik na to upozornil londýnský výzkumný ústav Centre for Economics and Business Research (CEBR) v pondělní zprávě.
Z hlediska růstu HDP se dařilo také dalším novým mocnostem. Rusko se posunulo na devátou příčku, Indie uzavírá první desítku. Čínská ekonomika je na druhém místě už po několik let.
„Brazílie dlouho vyhrávala nad evropskými zeměmi ve fotbale, ale to, že je poráží v ekonomice, je něco nového,“ okomentoval zjištění ředitel CEBR Douglas McWilliams pro britský Telegraph.
„Hospodářská mapa světa se mění. Asijské země, vývozci surovin a producenti energií posilují, zatímco Evropa se propadá,“ doplnil pro BBC.
Nejvyšší HDP v roce 2011 vykázaly opět Spojené státy, následovány Čínou a Japonskem. Čtvrtou největší ekonomiku světa má Německo, pátou Francie. Podle prognózy CEBR by přitom mělo v nejbližších letech upadat nejvíce hospodářství Francie: v roce 2016 jej přeroste britské; v roce 2020 pak bude nejsilnější pětku uzavírat Indie.
Rusko by v roce 2020 mělo mít čtvrtou největší ekonomiku, Německo sedmou a Británie osmou. Francie podle CEBR klesne až na devátou pozici. HDP eurozóny by měl v nejbližších letech poklesnout o 0,6 procenta, pokud se podaří vyřešit současnou euro-krizi, či o 2 procenta, jestliže se tak nestane.
Evropská unie obecně zažije podle britských analytiků „ztracenou dekádu“ s nulovým či jenom velmi malým růstem. Hlavním důvodem se má stát částečně vnucená snaha vlád splatit co nejrychleji dluhy, která znemožní stimulaci pokrokových odvětví. Stagnací EU mají být postiženy i další, dnes vcelku rostoucí státy, které jsou na ni přímo napojeny: Saúdská Arábie a Turecko. Brazílie, Čína, Indie a v menší míře i Rusko si mají naopak dosavadní růst udržet.
HDP není vše
Centre for Economics and Business Research je ústav prestižní, vypovídací hodnota jeho prognóz je ale nezřídka relativizována. Ne jinak je tomu i tentokrát. Znalci citovaní AFP upozorňují, že síla hospodářství, měřená především nominální výší HDP, vypovídá o situaci v příslušné zemi jen málo. Zmíněná Brazílie má například třikrát víc obyvatel než Velká Británie; v přepočtu na hlavu je pak její HDP třetinový.
Z 190 milionů Brazilců též stále žije nejméně 16 milionů v extrémní chudobě. Podle předpovědi místní agentury Austin Rating dosáhne průměrný Brazilec na dnešní životní standard průměrného Brita nejdříve v roce 2028, a to při naplnění optimistického růstového scénáře.
Sociální rozdíly v Číně či Indii jsou přitom ještě větší.
CEBR je podle francouzské agentury navíc tradičně euroskeptiky naladěn. V loňské prognóze například předpovídal nejen obtížně zvladatelný růst ceny italských a španělských dluhopisů (k němuž opravdu došlo), ale i následný rozpad eurozóny. Ten se měl podle něj udát už na konci jara 2011.
Další informace:
AFP Brazil beams with pride over sixth-place economic ranking
BBC News Brazilian economy overtakes UK's, says CEBR
AFP Brazilian economy 'overtakes Britain'
The Guardian Brazil overtakes UK as sixth-largest economy