Čína již půjčuje rozvojovým zemím víc než Světová banka
Petr JedličkaAnalytikové z Financial Times spočítali, že čínským režimem kontrolované banky poskytly rozvojovým zemím za poslední dvě léta větší úvěry než známá globální instituce. Pozorovatelé připomínají, že Peking úvěry využívá k obhajobě strategických zájmů.
Dva čínské bankovní ústavy kontrolované státem půjčují vládám a firmám v chudých zemích více peněz než Světová banka. Vyplývá to z tematických analýz ekonomického listu Financial Times.
Čínská rozvojová banka a Čínská banka pro vývoz a dovoz poskytly subjektům v chudých zemích v letech 2009 a 2010 úvěry v celkové hodnotě minimálně 110 miliard dolarů (přes dva biliony korun). Úvěry Světové banky přitom od poloviny roku 2008 do poloviny loňského roku nepřesáhly celkovou částku sto miliard dolarů.
Chris Hogg z BBC navíc upozorňuje, že skutečná hodnota čínských úvěrů je s velkou pravděpodobností ještě vyšší. Zmíněné banky totiž podrobné informace o půjčkách nepublikují, a tak analytikové z Financial Times museli vycházet pouze z veřejných informací o uzavřených dohodách.
Některé dohody o úvěrech jsou ale politicky citlivé, píše Hogg dále. Jedná se třeba o půjčky problematickým režimům nebo na problematický účel — například zbrojení. Hodnotu takovýchto kontraktů těžko odhadnout. Jistě však nebude zanedbatelná.
Jak Čínská rozvojová banka, tak Čínská banka pro vývoz a dovoz jsou státem nejen spoluvlastněny, ale i spoluřízeny. Rozvojová banka má například dlouhodobé zadání usnadňovat přísun surovin z rozvojového světa do čínských podniků. Druhý z ústavů je zase znám tlakem na protistranu, aby usnadňovala vstup čínských firem do půjčující si země.
Chris Hogg připomíná, že vláda v Pekingu si vytvořila finanční rezervu ve výši dvou bilionů dolarů (36 bilionů korun), a tak si může dovolit půjčovat komukoliv na cokoliv, pokud to vyhovuje jejím strategickým zájmům. Z posledních let lze do této skupiny kontraktů řadit například dlouhodobé smlouvy o dodávkách energetických surovin z Ruska, Venezuely nebo Brazílie.
Naopak expanze čínského soukromého sektoru do zahraničí je podle analytiků z Financial Times daleko umírněnější. Přímé zahraniční investice za příslušné období činily padesát miliard dolarů (0,9 bilionu korun) — to je polovina sumy, než jakou investovaly zahraniční korporace za stejná léta v samotné Číně.
Další informace:
The Financial Times China’s lending hits new heights
Reuters China ahead of World Bank in loans to developing nations - FT
BBC News China banks lend more than World Bank - report