Čína se stává překvapivým lídrem v investicích do čisté energie
Roman BurešČína dle nové studie Climate Institutu investuje v posledních letech překvapivě vysoké částky do obnovitelných zdrojů energie a jiných čistých technologií. Podle autorů studie nechce asijská velmoc promeškat další velkou průmyslovou revoluci.
Čína, největší producent znečištění na světě, se podle studie zveřejněné v úterý stala překvapivým lídrem v investicích do obnovitelných zdrojů elektrické energie. V objemu investic tak překonala nejen USA, ale i některé evropské státy.
Zpráva Vivid Economics, kterou vypracovala australská organizace Climate Institute, ukázala, že Čína se po Británii stala druhou zemí na světě ve finanční hodnotě svých snah na redukci emisí při výrobě elektrické energie.
Organizace odhadla hodnotu čínských investic na 14,2 dolary na tunu vyprodukovaného oxidu uhličitého. Pro srovnání první Británie utratí 29,3 dolary a Spojené státy pouze 5,10 dolarů na tunu uhlíkatých emisí.
„Čínské vedení si uvědomuje, že jeho země propásla první dvě průmyslové revoluce. Chce se tak zapojit alespoň do té třetí,“ řekl Erwin Jackson, ředitel organizace Climate Institute. „Výsledkem jeho snahy je kontrola největšího podílu na globálním trhu s čistou energií,“ dodal Jackson.
Investice Číny do obnovitelných zdrojů energie dosáhly v roce 2009 pětatřiceti miliard dolarů, v porovnání s jedenácti miliardami ve Velké Británii nebo osmnácti ve Spojených státech. Podle Jacksona má Čína navíc potenciál svoje investice v příštích deseti letech až zdesetinásobit.
Největší podíl na všech čínských investicích má závazek o nahrazení více než stovky menších uhelných elektráren modernějšími zařízeními, která sice také spalují fosilní paliva, ale měla by snížit emise oxidu uhličitého o přibližně patnáct procent.
Čína také nabízí miliardy yuanů podpory pro projekty zelené energie s cílem vyrábět patnáct procent elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2020.
Jackson ke zprávě dodal, že Čína a Evropa nyní jednoznačně vedou v investicích do obnovitelných zdrojů, a zdaleka předčily rozvinuté země jako je například Austrálie, která se kvůli značné závislosti na uhlí zařadila mezi největší světové znečišťovatele (v přepočtu na počet obyvatel).
Zpráva navíc ukazuje, že ani jedna ze zkoumaných zemí prozatím není na správné cestě k tomu, aby splnila žádoucí redukci emisí dle rámce navrženého na loňském summitu v Kodani. V tomto údaji podle výsledků výzkumu nejvíce zaostává Japonsko.
Další informace:
AFP China a surprise leader in clean energy: study