Světová banka dotuje stavby uhelných elektráren miliardami
Roman BurešSvětová banka za minulý fiskální rok investovala do podpory a výstavby uhelných elektráren skoro tři a půl miliardy dolarů. Podle ekologických organizací je podpora banky v rozporu s úsilím mezinárodního společenství o snižování uhlíkatých emisí.
Světová banka za minulý rok investovala rekordní sumu peněz do uhelné energetiky, i přes závazky mezinárodní komunity na postupné snižování uhlíkatých emisí zodpovědných za globální změnu klimatu. Podle oficiálních údajů banky bylo do uhelných elektráren a jejich infrastruktury investováno skoro tři a půl miliardy dolarů, což je čtvrtina veškerých výdajů na podporu energetických projektů.
Jedním z podporovaných projektů je také kontroverzní stavba obří uhelné elektrárny Medupi v Jihoafrické republice, která by do ovzduší každoročně uvolnila až dvacet pět tun oxidu uhličitého. Světová banka (SB) za fiskální rok 2009—10 také utratila miliardu dolarů na podporu těžby ropy a zemního plynu a hledání nových ložisek fosilních paliv.
Podle organizace Bankovní informační centrum, která monitoruje aktivity mezinárodních institucí, byly ale investice SB do uhlí ještě o miliardu vyšší, protože do nich nebyla započítána výstavba nových rozvodných sítí pro indické uhelné elektrárny.
Světová banka se snaží bránit tím, že čísla z roku 2010 byla zkreslena dvěma velkými investicemi v Africe a že investice do obnovitelných zdrojů byly za posledních pět let skoro třikrát vyšší než do uhlí. „Uhelné elektrárny byly financovány pouze za výjimečných podmínek, kdy země neměly možnost využití jiných zdrojů energie,“ řekl mluvčí Světové banky Roger Morier.
„Naše energetické investice se čím dál tím více orientují na obnovitelné zdroje a energetickou efektivitu. Naplňujeme svoje povinnosti a snažíme se odpovědět na naléhavé potřeby klientských zemí v přístupu k efektivním, spolehlivým a cenově dostupným zdrojům energie,“ dodal Morier.
Podle ekologických organizací jsou ale současné investice do uhlí čtyřicetkrát vyšší než před pěti lety a akce Světové banky nekorespondují s energetickou politikou mezinárodního společenství, což by mohlo vážně narušit dlouhodobé snahy o snížení emisí uhlíku a dalších skleníkových plynů.
„Ve stejnou dobu, co se snaží získat kontrolu nad rozdělováním miliard dolarů, které by měly být poskytnuty rozvojovým zemím k boji proti globálnímu oteplování, Světová banka pokračuje v půjčování ohromných a stále se zvyšujících částek na uhelnou energetiku,“ řekl Alison Doig, poradce pro klimatickou změnu britské charity Christian Aid.
„Víme také, že Světová banka podporou uhelné energetiky donutí rozvojové země využívat uhlí po dalších čtyřicet až padesát let (očekávaná doba životnosti nových elektráren),“ dodal Doig.
Další informace:
The Guardian World Bank Invests Record Sums in Coal
Tisková zpráva Bankovního informačního centra