Brazilci volili opět doleva, prezidentkou bude Rouseffová
Roman BurešBrazilské prezidentské volby vyhrála Dilma Rouseffová, kandidátka vládnoucí Strany práce. Přestože zemi přebere ve stále zlepšující se kondici, bude se muset vypořádat zejména s vzrůstající kriminalitou, narkomanií a měnovou válkou.
Kandidátka vládnoucí Strany práce Dilma Rouseffová byla v neděli zvolena první ženou v čele Brazílie v historii. Svého rivala z druhého kola, pravicového sociálního demokrata José Serru, porazila o dvanáct procent hlasů.
Ve svém prvním projevu po zveřejnění výsledků voleb nově zvolená prezidentka zopakovala slib, že bude pokračovat ve snahách svého předchůdce a politického patrona Luize Inacia Da Silvy o vymýcení extrémní chudoby a udržení růstu brazilské ekonomiky, jež se dle prognóz za pár let stane pátou největší ekonomikou světa.
„Nemůžeme odpočívat dokud budou Brazilci hladoví, dokud budou rodiny bydlet na ulicích, dokud budou chudé děti nechány napospas svému osudu a dokud budou vládnout drogové gangy,“ prohlásila Rouseffová v projevu v hlavním městě Brasília.
Rouseffová, která doufala ve vítězství již v prvním kole voleb na začátku října, získala velkou většinu hlasů na chudém severovýchodě země a v Amazonii. Druhý prezidentský kandidát ve druhém kole Serra obdržel celkově čtyřiačtyřicet procent hlasů. Bývalý ministr zdravotnictví ve své kandidatuře neuspěl již podruhé a pravděpodobně se o prezidentský post ucházel naposledy.
Volby byly ale dle komentátorů spíše referendem o politice odcházejícího prezidenta „Luly“ Da Silvy, vůči kterému se Rouseffová téměř nevymezovala. Lula je stále velmi oblíbený, a tak je pravděpodobné, že se po ústavou vynucené čtyřleté pauze bude o prezidentský post ucházet znovu. „Je tu velká šance, že prezident Lula bude kandidovat buď v roce 2014, nebo 2018,“ potvrdil ministr pro sociální rozvoj Marcia Carvalho Lopes.
Měna, drogy, kriminalita
Přestože se sociální poměry v zemi zlepšují a ekonomika nadále roste, nová vláda bude muset vyřešit spoustu palčivých problémů, jež brání Brazílii stát se opravdu vyspělou zemí.
Jedním z velkých ekonomických problémů je pozice brazilské měny, realu, v takzvané měnové válce. Za vlády prezidenta Luly real výrazně posílil a podle banky Goldman Sachs je nyní nejvíce nadhodnocenou měnou vůbec, což výrazně zdražuje brazilské vývozní artikly a působí problémy velkým exportérům.
Nová vláda také zdědí některé chronické problémy brazilské společnosti, jako je vysoká kriminalita a veřejná bezpečnost. V minulém roce bylo v zemi evidováno na padesát tisíc vražd. Vzrůstá zároveň i konzumace drog. Podle nedávné studie odborníků z organizace Cebrid je skoro devět procent brazilských dětí ve věku od devíti do osmnácti let závislých na kokainu.
Aby se růst brazilské ekonomiky stal trvale udržitelným a nemusela spoléhat pouze na vývoz zemědělských plodin, nerostných surovin a technologicky nenáročných výrobků, bude muset nová vláda investovat do infrastruktury a především do vzdělání. Podle BBC je to především zpřístupnění a zlepšení vyššího vzdělání, které by mohlo Brazílii posunout blíže rozvinutým zemím.
„Brazílie se odpoutá od své pozice rozvíjející se mocnosti a stane se rozvinutou zemí pouze tehdy, pokud našim dětem zaručíme kvalitní vzdělání,“ uvedla přímo Rouseffová minulý týden, v rámci předvolební kampaně.
Podle ředitele Brazilského institutu na King’s College v Londýně Anthonyho W. Pereiry bude nová brazilská vláda také méně viditelná a klást si nižší cíle v mezinárodní politice, než vláda prezidenta Luly. „Brazilská angažovanost v mezinárodních jednáních ohledně klimatických změn, obchodu, biodiverzity, vládnutí, míru a bezpečnosti ale zůstane důležitá,“ konstatuje Pereira pro BBC.
Jsou tu i další změny
Podle Pereiry přinesly volby krom samotné hlavy státu i další významnou politickou změnu — překvapivý zisk dvaceti procent hlasů kandidátky Strany zelených Mariny Silvaové v prvním kole voleb by mohl znamenat, že střídavá nadvláda Sociální demokracie a Strany práce (PT) v Brazílii možná končí.
Stoupající podpora Socialistické strany, která je momentálně součástí PT, je podle Pereiry rovněž náznakem rozpadajícího se systému dvou politických stran, v němž Strana práce reprezentovala levici a Sociální demokraté pravicovou část politického spektra.
Brazilská politika byla mezi tyto dvě strany a případně koalice, kterým velely, rozdělená celých šestnáct let.
Další informace:
The Guardian Dilma Rousseff wins Brazil's presidential election
BBC News Has Brazil voted for continuity?
BBC News Brazil elects Dilma Rousseff as first female president
AFP Brazil president-elect Rousseff to 'honor' trust