Brazílie bude mít nejspíše novou levicovou prezidentku
Roman BurešBrazilci mají v neděli hlasovat v několika volbách, z nichž nejdůležitější budou prezidentské. V těch má nejvíce šancí Dilma Rouseffová, kandidátka vládní Strany práce, která chce pokračovat v úspěšné sociální politice dosluhujícího prezidenta Luly.
Brazílii čeká 3. října první kolo prezidentské volby. Podle preferenčních průzkumů budou o vítězství bojovat dva kandidáti: Dilma Rouseffová z vládní Strany práce (PT) a její rival José Serra, kandidát pravicové Brazilské sociální demokracie (PSDB).
Rouseffová, která je podporována odstupujícím a velmi populárním prezidentem Luizem Inaciem Lulou da Silvou, má podle nejnovějších průzkumů agentury Sensus šanci získat více než padesát procent hlasů, o třiadvacet procent více než Serra. Lula je jedním z nejpopulárnějších brazilských prezidentů, ale tento rok nemůže kandidovat, protože brazilská ústava dovoluje prezidentovi odsloužit maximálně dvě funkční období v řadě.
Za svůj úspěch vděčí hlavně sociální politice svého předchůdce, ve které se zavázala pokračovat, a ekonomickému růstu země, jehož tempem může dnes Brazílie směle konkurovat i Číně. Brazilská ropná společnost Petrobras by měla navíc začít využívat velké zásoby ropy, které se údajně nacházejí při pobřeží země.
Největším úspěchem vládnoucí PT je podle agentury AFP sociální program Bolsa familia, neboli rodinná peněženka, který pomáhá více než pětačtyřiceti milionům chudých lidí, což je skoro čtvrtina celkové populace Brazílie. Bolsa familia údajně zlepšila kvalitu života v nejchudších částech velkých brazilských měst, takzvaných favelas. Výměnou za sociální dávky musejí rodiče své děti posílat do školy a zajistit jim očkování.
Program rodinné peněženky údajně nejvíce přispěl k tomu, že pod vedením Luly se mezi lety 2003 a 2009 dostalo skoro třicet milionů Brazilců z chudoby a dosáhlo úrovně střední třídy, ve které se nyní nachází přibližně třetina populace.
V roce 2009 se podle brazilského sociologa Macela Neriho zvýšily příjmy nejchudších obyvatel, kterých je v Brazílii čtyřicet procent populace, o 3,15 procenta, zatímco příjmy nejhohatší desetiny Brazilců se zvedly o pouhých 1,09 procenta.
Většina chudých Brazilců je tak odhodlaná volit Dilmu Roussefovou, současnou vedoucí prezidentské kanceláře, která je pro ně symbolem kontinuity. Kritici Rouseffové vyzdvihují fakt, že jako politička je tato třiašedesátiletá sociální pracovnice velmi nezkušená a nikdy nebyla zvolena do žádné funkce. Do všech postů, které ve své kariéře zastávala, byla jmenována.
Roussefová je také bývalou členkou odboje proti Západem podporované vojenské diktatuře, která držela moc v zemi od šedesátých do osmdesátých let. Nikdy se netajila tím, že byla několikrát vyslýchána a vězněna, i když odmítla, že by bojovala se zbraní v ruce.
Kandidát Brazilské sociální demokracie José Serra je na rozdíl od Rouseffové velmi zkušeným politikem. Byl zvolen guvernérem distriktu Sao Paulo i primátorem stejnojmenného města. V devadesátých letech zastával post ministra zdravotnictví ve vládě prezidenta Cardosa, jež podle jeho slov položila základy ekonomického růstu, na němž vystavěl současný prezident Lula svoji popularitu.
Podle britského deníku Independent se po prezidentských volbách Dilma Rouseffová stane nejmocnější ženou světa, která bude řídit prudce se rozvíjející stát s dvěma sty miliony obyvatel a velkým nerostným bohatstvím.
V Brazílii funguje prezidentský systém. Hlava státu se volí přímo a volební účast je povinná pro všechny mezi osmnáctým a sedmdesátým rokem věku. V neděli by se tak k volebním urnám mělo dostavit více než sto milionů lidí.
Kromě prezidenta budou Brazilci volit i guvernéry a parlamenty všech šestadvaceti států a federálních distriktů, Sněmovnu reprezentantů a dvě třetiny senátu. Jestliže žádný z prezidentských kandidátů nezíská nad padesát procent hlasů, rozhodne o vítězi druhé kolo, plánované na 31. října.
Další informace:
The Independent The Former Guerrilla Set to be the World's Most Powerful Woman
AFP Lula's 'Bolsa Familia' a vote-winner in Brazil
Angus Reid GM Brazil’s Lula Prepares to Pass the Baton