Američané z hnutí Occupy zablokovali přístavy na západě země
Petr JedličkaOWS v pondělí podniklo největší koordinovanou akci od série policejních zátahů na své tábory. Protest již neměl někdejší sílu, progresivní média v USA ale dokládají, že hnutí se stále rozvíjí.
Tři přístavní terminály úplně a řadu dalších z části zablokovali v pondělí Američané z hnutí Occupy Wall Street (OWS), resp. z jeho odnoží, jež vznikly na západě USA. Chtěli tak demonstrovat nesouhlas s nesolidárním chováním velkých společností vyvážejících potraviny, banky Goldman Sachs, jež vlastní provozovatele přístavů SSA Marine, i amerických úřadů, které nechávají v posledních týdnech likvidovat aktivistické tábory po celé zemi.
Protest nakonec neměl sílu, jíž překvapila desetitisícová blokáda oaklandského přístavu na začátku listopadu. Jednotlivých blokád ve státech Kalifornie, Oregon a Washington se zúčastnily stovky lidí. Celková účast nepřekročila nižší tisíce.
Organizátoři jej přesto hodnotí jako úspěšný.
„Přes lidský řetěz se nikdo nedostal. Kamiony zůstaly mimo přístav,“ řekl agenturám mluvčí Occupy Oakland Mike King
„Dosáhli jsme svého cíle. Zablokovali jsme terminál na celý den. Večer se vrátíme,“ cituje dalšího z organizátorů AP.
Právě ve hlavní části oaklandského přístavu v Kalifornii se kvůli demonstrantům celý den nepřekládalo. Odbory protest oficiálně nepodpořily, jejich členové však přerušily práci.
Zcela zablokován byl dále jeden z přístavů v Oregonu. V aljašském Anchorage, washingtonském Seattlu, kalifornském San Diegu a také kanadském Vancouveru se chod terminálů zpomalil. Na příjezdových silnicích se tvořily fronty.
„Mně i ostatním řidičům to akorát ublíží,“ cituje BBC jednoho z šoférů, kteří museli hodiny čekat před přístavem.
„Musíme dělat svou práci, abychom uživili rodiny. To většina z demonstrantů asi nemusí,“ vybírá agentura z kritických ohlasů.
Konkrétní škody způsobené blokádou nebyly dosud vyčísleny. Mluvčí postižených společností se pouze obecně zmiňují o oslabování amerického průmyslu, obchodu a šancí na obnovu hospodářského růstu.
Hnutí se vyvíjí
Úterní komentáře v anglosaských médiích označují sérii blokád za největší koordinovanou akci, jíž hnutí OWS provedlo za poslední měsíc. Jeho účastníci čelí od druhé poloviny října pokusům úřadů a místních vlád o likvidaci protestních táborů a rozhánění jednotlivých akcí. Při demonstracích či raziích tak nezřídka dochází i ke střetům z policií.
Také z pondělních protestů bylo hlášeno několik potyček. Policie zadržela řádově desítky lidí, k větším násilnostem ale nedošlo.
Podle progresivních médií, jež vývoj v hnutí sledují, se část aktivistů stále pokouší protestní tábory obnovovat. Zájem o stanování před bankami a burzami ale obecně klesá. Podle autorů z Alternetu či Commondreams není na vině ani tak policejní represe, jako spíš přicházející zima.
Například Huffington Post ovšem nedávno upozornil na nové způsoby projevu OWS, zejména iniciativu Occupy Our Homes. Tato se snaží pomáhat i přímými akcemi bránit vystěhovávání lidí, kteří si v důsledku krize nemohli dovolit splácet hypotéku. Aktivisté dle Postu doufají, že jejich angažovanost přiměje přinejmenším banky k vstřícnějšímu jednání s dlužníky.
Obecně stoupenci Occupy Wall Street vyjadřují rozhořčení nad mocí bank a trhů. Pohoršuje je také fakt, že vlády konají v jejich zájmu, nikoliv v zájmu občanů. Žádají spravedlivější distribuci bohatství, změnu přístupu k finanční krizi a zavedení skutečné demokracie.
OWS vzniklo v New Yorku v polovině září. Z východního pobřeží se postupně rozšířilo do desítek dalších měst.
Další informace:
BBC News Occupy protests disrupt ports across US West Coast
The Telegraph Occupy protesters try to shut down West Coast ports
Huffington Post 'Occupy Our Homes' Protesters Highlight Foreclosures Nationwide
NYDailyNews Zuccotti Park owners Brookfield Properties owe city $139G in back taxes