Příznivci OWS si připomněli dva měsíce od zrodu hnutí
Petr Jedlička17. září 2011 se první stoupenci Occupy Wall Street utábořili v newyorském Zuccottiho parku. O dva měsíce později jich prošlo několik tisíc Manhattanem. Hnutí v posledních týdnech čelí nevoli úřadů, přesto chce v protestech pokračovat.
Dvěma demonstracemi a řadou menších akcí si příznivci hnutí Occupy Wall Street (OWS) připomněli počátek svého hnutí. Stalo se tak ve čtvrtek 17. listopadu — přesně dva měsíce o vzniku prvního protestního tábora v Zuccottiho parku na dolním Manhattanu, který byl v úterý 15. listopadu násilně vyklizen policií.
První ze čtvrtečních demonstrací byla svolána na Foleyho náměstí v jižní části známého newyorského poloostrova, druhá na Union Square zhruba ve středu téže čtvrti. Počet účastníků odhadly agentury na několik tisíc dohromady.
Menší skupiny aktivistů se rovněž pokusily obsadit vchody do newyorské burzy. Asi na 50 minut se jim to skutečně povedlo a burza v pátek otevřela se zpožděním. Poté však byli demonstranti zadrženi policií.
K dalším zatčením došlo i u vyklizeného Zuccottiho parku, do nějž policejní hlídky stále nevpouštějí osoby se stany a spacími pytli, u Brooklynského mostu, kde část demonstrantů odmítla respektovat koridor vymezený průvodu, a na několika dalších místech Manhattanu.
Agentury uvádí celkově 177 zadržených, Guardian píše až o 300. Při úterním vyklízení parku zadržela policie dalších 200 lidí. Demonstranti nicméně prohlašují, že se zastrašit nedají.
„Hnutí, které zde reprezentujeme, nelze zastavit zatýkáním. Budeme bojovat až do konce,“ cituje AP jednoho z nich.
Dle Laury Trevelyanové z BBC byli na demonstracích k vidění lidé nejrůznějších povolání i věků. Účast posílili i odboráři a stávkující studenti. Po odeznění projevů se protestující vydali na pochod městem, přičemž skandovali nejen svá programová hesla, ale slogany kritizující policejní brutalitu.
Při drobných potyčkách, které čtvrteční protesty doprovázely, bylo lehce zraněno 5 až 7 policistů. Počet zraněných demonstrantů agentury neuvádějí, po internetu ale již koluje několik videí se zakrvácenými obličeji.
Nejenom New York
Stoupenci hnutí Occupy Wall Street vyjadřují svým protestem rozhořčení nad mocí bank a trhů. Pohoršuje je také fakt, že vlády konají v jejich zájmu, nikoliv v zájmu občanů. Žádají spravedlivější distribuci bohatství, změnu přístupu k finanční krizi a zavedení skutečné demokracie.
Hnutí Occupy Wall Street navazuje na původně španělské hnutí rozhořčených (či 15-M) a takzvané Arabské jaro. Z New Yorku se v minulých měsících rozšířilo do desítek dalších měst.
Vedle newyorského Manhattanu se ve čtvrtek protestovalo také v Los Angeles, Dallasu, Portlandu, Nevadě, St Louis, Detroitu či v Bostonu. K demonstracím se zde připojily řádově stovky lidí. V Chicagu a Washingtonu se protestujícím nakrátko podařilo zablokovat i velké mosty.
Mimo USA vyšli ve stejný den z podobných důvodů do ulic i lidé v Londýně, Madridu a Athénách. Politicko-kritický rozměr mělo též několik čtvrtečních demonstrací v České republice.
Další informace:
Alternet.org OWS Shows Fight Is Far from Over: Explosive Actions on 2 Month Anniversary of Movement
BBC News Mass arrests at Occupy Wall Street protests
The Guardian Occupy day of action brings clashes and arrests in New York
The New York Times A Day of Protests as Occupy Movement Marks Two-Month Milestone