Sobotka: Nečas vede Českou republiku do izolace
Vratislav DostálPředseda opoziční ČSSD se vrátil k víkendovému kongresu ODS a ostře zkritizoval Nečasův návrh, dle kterého by o přijetí eura měli občané rozhodnout v referendu. Podle Sobotky je premiérovo žonglování s referendem vrcholem politického pokrytectví.
Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka ostře zkritizoval premiéra Petra Nečase za to, že na víkendovém kongresu občanských demokratů prosadil požadavek, dle které by o případném přijetí eura měli v České republice rozhodnout občané v referendu.
„Euro kdesi za obzorem je jediný účel, pro který je Nečas ochoten tolerovat referendum,“ myslí si předseda ČSSD s tím, že na stabilitě a fungování eurozóny závisí český hospodářský růst, pracovní místa a tedy i rozpočtové příjmy a výsledek boje s deficitem.
Český premiér tak podle Sobotky o víkendu jen promarnil možnost udělat něco pozitivního pro Evropskou unii. „Mohl udělat prohlášení, podporující eurozónu v těžké chvíli, případně EU jako celek. Stačilo prohlášení, že Česká republika vstoupí do eurozóny hned, jak to bude možné a bude na vstup připravena,“ uvedl ve středu Sobotka.
Podle něj se oproti tomu premiér, president Klaus i většina občanských demokratů hrdě hlásí k myšlence být černým Petrem Evropské unie, s ideálním cílem pokud možno vůbec nebýt v EU. V národním zájmu České republiky je ale podle předsedy nejsilnější opoziční strany naopak jednoznačně co největší vliv naší zemé v rámci Evropské unie, neboť podle něj nikde jinde než v Evropě tento vliv ve skutečnosti efektivně a seriózně uplatnit ani nemůžeme.
„Pokud zcela dobrovolně opustíme jádro evropské integrace (Nečasovy praktické kroky k tomu vedou už dnes, aniž by o tom proběhla jakákoliv vnitrostátní diskuse), připravujeme se tím o vliv na geopolitický prostor, ke kterému kulturně, ekonomicky, politicky i historicky jednoznačně patříme a odkud nás vytrhla jen dočasně železná opona a komunistický režim,“ nepochybuje Sobotka.
„Politicky žonglovat s referendem ke vzdálenému euru je od Nečase skutečně vrchol pokrytectví,“ zopakoval pak Sobotka s tím, že se občanští demokraté po celou dobu své existence okázale brání všem pokusům o zavedení obecného referenda, přestože s ním strana souhlasila v ústavě z roku 1992.
„Nečas referendum ve skutečnosti používá jen jako zástěrku k tomu, aby nemusel rovnou a nahlas říci, že ODS je proti přijetí eura a to i kdykoliv v budoucnu. Na to buď nemá premiér dostatek odvahy nebo možná i někde v hloubi duše tuší, jakou je odmítnutí eura ,navždy´ ekonomickou a politickou hloupostí, ale bojí se to říci ,své´ ODS,“ uzavřel předseda ČSSD.
Sociální demokraté současně ve Sněmovně znovu předložili do legislativního procesu návrh ústavního zákona o obecném referendu.
Na postoji k přijetí tohoto zákona se tak podle Sobotky ukáže, kdo to s možností občanů hlasovat v referendu o důležitých otázkách celostátního významu myslí vážně, a kdo naopak referendum vytahuje jen jako účelovou politickou kartu, když se mu to stranicky či vnitrostranicky hodí.