Za Nečasovou pozicí jsou manévry uvnitř strany, nikoli podpora voličů
Vratislav DostálDelegáti ODS se sjíždějí na nevolební kongres v čase relativní stability strany i vlády. Debatovat budou o situaci v ODS a o krajských a senátních volbách v příštím roce. Právě jejich výsledek bude pro další směřování strany i pozici Nečase klíčový.
Občanští demokraté se v sobotu v pražských Letňanech scházejí na nevolebním kongresu strany. Věnovat se budou diskusi o situaci strany, strategii pro krajské a senátní volby v příštím roce a rozhodnou také o prodloužení mandátu lídrovi strany Petru Nečasovi a jeho místopředsedům do konce příštího roku.
ODS nejpozdějí od loňských parlamentních voleb čelí oproti předešlým letům nižší přízní voličů a z tohoto hlediska budou pro budoucnost strany i další setrvání Petra Nečase v jejím čele právě senátní a krajské volby klíčové.
Kongres zahájí v sobotu Nečas, který také po debatě o programu sněmu přednese zprávu předsedy ODS. Je třeba také konstatovat, že premiér a předseda ODS míří podle všeho na kongres v poměrně silné pozici.
Překvapivým odvoláním ministra zemědělství Ivana Fuksy premiér potlačil vliv Tluchořových příznivců ve středočeské ODS. Fuksa je totiž uvnitř občanských demokratů spojencem právě expředsedy jejich poslaneckého klubu Petra Tluchoře.
Většina regionálních sdružení Nečasův krok přivítala. „Pokud Petr Nečas usoudil, že další spolupráce s Ivanem Fuksou není z jakéhokoli důvodu možná, je jeho nezadatelným právem provést na postu ministra personální změnu," píše se v prohlášení třinácti regionálních předsedů strany. Ministři podle něj zastupují celou stranu nikoli regionální sdružení.
Nečasova pozice v ODS je tak momentálně silnější, než byla před pár měsíci, ale bohužel pro něj to je prozatím podle politologa Jiřího Pehe pouze výsledek vnitrostranických manévrů, nikoli výsledek silné pozice ODS u voličů.
Stěžejní pro ODS je její role ve vlády
Nečase tak pravděpodobně žádné horké chvilky na kongresu nečekají. Před spolustraníky se může pochlubit tím, že jeho vláda je blízko schválení klíčových změn ve zdravotnictví, důchodech a sociálních dávkách, a to přesto, že jeho strana ve vládě nespravuje právě ty resorty, jichž se klíčové reformy týkají.
„Přesto je role ODS ve vládě stěžejní. Její lídr vládu sestavil, nese za ni odpovědnost, ODS má nejsilnější pozici a předpokládá se, že bude nejusilovněji pracovat na stabilizaci kabinetu. Je to role dost nevděčná, zvlášť když se koaliční spojenci navzájem považují za soupeře a vzájemně si podrážejí nohy,“ uvedl pro Deník Referendum politolog Lukáš Jelínek.
A politolog Milan Znoj pochybuje o tom, kterak Nečas tuto složitou konstelaci ve vládě zvládá. Podle něj působí občanští demokraté spíše nevýrazně, a to právě proto, že reformy zdravotnictví, penzí a sociálního zabezpečení prosazuje TOP09.
Se Znojem pak souhlasí i politolog Pavel Šaradín, podle něhož je situace občanských demokratů ovlivněna jednak neoblíbenou pozicí vlády u veřejnosti a především pak permanentními tlaky ze strany TOP 09.
„Z ministrů ODS se do povědomí veřejnosti zapsali především ministři životního prostředí a obrany, což nejsou zrovna posty typické pro tuto stranu. Boj proti korupci v podání ODS je nevěrohodný,“ myslí si Znoj.
ODS podle Jelínka navíc musí trpět právě tím, že k úspěchům se hlásí partneři — TOP 09 k reformám, Věci veřejné pak k protikorupčnímu tažení —, zatímco nezdary padají především na její hlavu.
„Proto se dá snaha premiéra Nečase, aby byl pokládán za muže, jenž umí uhodit do stolu, vykládat nejen jako gesto dovnitř ODS, ale i směrem k TOP 09, VV a také k voličům,“ dodal na adresu premiéra Jelínek.
Navzdory Nečasově snaze ale ODS zkrátka není tím sebejistým subjektem, jako tomu bylo dříve. Přesto se podle Milana Znoje nedá říci, že by byli občanští demokraté ve vládě zcela neúspěšní.
„Premiér Nečas vystupuje sice nevýbojně, ale s jistou tvrdošíjností udržuje vládu pohromadě. Občas to působí jako slabost, když je vtažen do konfliktů, ve kterých lavíruje, ale umožňuje mu to sbírat pomalu body za vytrvalost,“ uvedl pro Deník Referendum Milan Znoj.
Hlavní politické konflikty na české politické scéně se nicméně podle něj nyní odehrávají mezi Hradem a TOP 09, zatímco ODS jako by stála spíše stranou. „Otázkou ovšem je, nakolik si bude moci ODS dovolit hrát roli třetího v zadu, když se budou blížit volby a bude třeba vystoupit s větší přesvědčivostí a programovou jasností,“ doplnil Znoj.
Občanským demokratům i dalším vládním stranám jde totiž v současnosti především o to uhrát v příštích volbách, co se dá, přestože nejspíš skončí v opozici. Současně příští volby naznačí rozložení sil v pravicovém táboře. Proto jsme také podle Jelínka svědky koaličních přestřelek, účelově vytahovaných afér, okázalé zásadovosti, ale i rádoby velkorysých smírů.
ODS ve dvojím ohni
Zda občanští demokraté budou i v příštích letech hlávním pólem pravé části stranické soustavy tak naznačí až jejich výsledek v senátních a krajských volbách 2012.
„Pokud se nezlepší pozice ODS u voličů, a krajské i senátní volby příští rok dopadnou pro ODS špatně, rychle se ukáže, že Nečasova pozice nikterak silná není,“ nepochybuje Jiří Pehe.
A podle Jelínka budou občanští demokraté čelit složité situaci. „ODS je ve dvojím ohni. Na jedné straně ji ohrožuje konzervativně zásadová TOP 09, na straně druhé se jí na záda chystá dýchat národovecký proud tvořený Suverenitou, iniciativou DOST či spolupracovníky Václava Klause,“ uvedl pro Deník Referendum Jelínek.
Proto se stranu Nečas musí na kongresu před spolustraníky snažit prezentovat jako partaj stabilní, čitelnou a výkonnou. „To je ale obtížné, když v regionech nepomíjí vliv kmotrů a když i na centrální úrovni dochází ke střetům různých personálních klik (extopolánkovci x nečasovci) a názorových proudů (liberálové x konzervativci),“ dodal Jelínek.
Současná relativně silná Nečasova pozice ve straně je navíc pravděpodobně dána spíše tím, že ODS k němu nemá alternativu. „Spolustranící proto volají maximálně po hlavách jeho místopředsedů, ale jemu samotnému vyjadřují podporu, a Nečas se jim odměňuje stále tvrdším, razantnějším stylem při řízení strany i vlády,“ vysvětlil v rozhovoru pro Deník Referendum Jelínek.
Na jak dlouho mu při jeho introvertním osobnostním založení vydrží síly, je nicméně otázkou. Ostatně na výraznější zlepšení pozice ODS u voličů zatím recept nenašel a není pravděpodobné, že ho v blízké budoucnosti nalezne.
„Na jedné straně jsou nepopulární vládní reformy, na druhé nevyřešené problémy ve straně. Ta sice klidně může působit jednotněji, jenže to nic nemění na skutečnosti, že Nečas nepohnul ani o píď problémeme okolo kmotrů, klientelsimu, které se s ODS pojí“, souhlasí pak s Jelínkem politolog Jiří Pehe.
A podle Šaradína občanští demokraté vědí, že krajské volby prohrají a do té doby se budou spíše hledat. Podle něj nicméně volební prohra nemusí nutně znamenat pád Petra Nečase, neboť záležet bude právě na tom, zda za něj do té doby strana najde případnou náhradu, která by ji stmelila.
A doposud se uvnitř ODS žádná taková osobnost neobjevila. „ODS možná má a najde vůdce-politika, nejvíce jí ale už několik let chybí ideolog v tom pozitivním slova smyslu,“ uzavřel pak Šaradín rozhovor pro Deník Referendum.