Nečas zřejmě neprosadí změnu stanov ODS. Regiony jsou proti
Vratislav DostálPředseda občanských demokratů Petr Nečas pravděpodobně na blížícím se kongresu ODS neprosadí změnu stanov, která měla zeštíhlit výkonnou radu a omezit vliv regionů v ní. Návrh totiž odmítá několik krajských organizací.
Změna stanov ještě stále nejsilnější pravicové strany, která měla zeštíhlit výkonnou radu a omezit vliv regionů v ní, má před blížícím se kongresem ODS velmi nejisté vyhlídky. Návrh totiž podle informací ČTK odmítají některé krajské organizace.
Naopak z vyjádření krajských lídrů strany vyplývá, že by předseda strany Petr Nečas mohl na kongresu uspět s požadavkem, aby současné vedení strany zůstalo v čele ODS až do podzimu 2012. Znamenalo by to prodloužení mandátu o několik měsíců.
Změna stanov měla být původně jedním z hlavních témat letošního nevolebního kongresu ODS. Stanovy nicméně nechce měnit Praha, střední Čechy, ani například jihočeská ODS. Jihomoravští občanští demokraté jsou pak pouze pro některé navržené body, změnu výkonné rady a stranických orgánů ale také odmítají.
Nynější podobu stanov chce pak ponechat ODS na Vysočině. Liberecká ODS si dovede představit zeštíhlení výkonné rady, chce ale, aby každý kraj měl v tomto orgánu jednoho zástupce.
Výkonnou radu, která je klíčovým rozhodovacím orgánem strany mezi sjezdy, by mělo podle návrhu stranické komise nově tvořit zhruba dvacet politiků, přičemž v současnosti v ní jich je asi padesát. Krajské organizace přitom v současnosti mají přidělen určitý počet členů výkonné rady, za každých 1000 členů registrovaných v regionu jednoho.
Podle návrhu změny stanov by kongres vybíral členy výkonné rady bez ohledu na to, z jakého regionu pocházejí. Na početnosti členské základny v kraji by vůbec nezáleželo.
Návrh změny stanov nicméně podle ČT24 počítá s tím, že mnohé ze současných pravomocí výkonné rady by přešly na nově vytvořený republikový sněm. Ten by měl mít asi 80 až 100 členů a scházel by se nejméně dvakrát ročně. Regiony by v něm měly své zástupce.
Podle politologa Lukáše Jelínka je celkem běžné, že se nejvydatnější spory v politických stranách vedou o stanovy a o způsob skládání vrcholných stranických orgánů, přičemž nejpikatnější podle něj bývá přetahovaná právě mezi centrem a regiony.
„Jenže v ODS do toho vstupují zájmy pověstných kmotrů, velrybářů a dalších zákuliosních hráčů. Odtud podle mne pramení i nervozita před říjnovým kongresem,“ myslí si politolog.
Podle něj nemůže nikdo brát vážně volání některých po tom, aby se kongres stal volebním, neboť soudná partaj podle jeho slov nemění ani předsedu ani místopředsedy po roce a půl komplikovaného koaličního vládnutí.
„Vše, co se jeví jako personální konflikt, je podle mne fíkový list zakrývající ostrý střet o úpravu stanov. A nehce se mi ani věřit, že by Nečas a spol. mysleli vážně tendenci prodloužit mandát dnešního vedení o několik měsíců, tedy za krajské a senátní volby,“ dodal Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum.
Natahování mandátu je totiž podle Jelínka v rozporu s principy vnitrostranické demokracie i demokracie jako takové.
„Navíc dělá zlou krev i v mezilidských vztazích. Podle mne opět jde spíš o jakéhosi bílého psíčka. Nečas nakonec v tomto bodě ustoupí, zároveň ale zabrání vášnivé diskusi o jiných tématech, například o slabé pozici ODS a premiéra v permanentně rozhádané koalici,“ předpovídá Jelínek.
Další informace:
ČT24 Stanovy ODS se jen tak nezmění, regiony proti