Občanští demokraté se přou o délku mandátu současného vedení
Vratislav DostálNěkteří občanští demokraté zvažují, že by současné vedení strany mohlo zůstalo déle, než stanovuje dvouletý mandát. Jedním z důvodů pro takový krok je, aby se strana mohla soustředit na krajské volby a zbytečně se nerozptylovala volbou nového vedení.
Nečasovo vedení občanských demokratů možná vydrží v čele strany déle, než dovolují stanový největší vládní strany. Důvodem takového kroku jsou krajské volby, které se uskuteční jen několik týdnů po kongresu strany, který by se měl konat v červnu 2012. Informuje o tom server Týden.cz.
Podle zastánců prodloužení mandátu současného vedení by se tak totiž strana mohla lépe soustředit na krajské volby a zbytečně by se nerozptylovala volbou nového vedení včetně předsedy. Část ODS to však považuje za krajně nedemokratické. Rozhodne se na říjnovém kongresu.
Zastánci prodloužení mandátu současně tvrdí, že se kongresy občanských demokratů konaly vždy na podzim a podle nich by se strana k tomuto modelu měla vrátit. Loňský červnový kongres byl totiž mimořádný. Strana tak musela reagovat na rezignaci svého expředsedy Mirka Topolánka.
„Jde o to, vrátit se k tradici kongresů vždycky na podzim, takže by se prostě mimořádně řeklo, že se mandát protáhne o půl roku, aby byl kongres zase v listopadu a aby nebyl před krajskými volbami, protože by to mohlo stranu poškodit," zdůvodňuje prodloužení mandátu současného vedení místopředseda strany Pavel Blažek. „Na grémiu jsme se shodli, že to není špatná varianta," dodal pro server Týden.cz
Kritici Nečase uvnitř strany nicméně s takovou variantou nesouhlasí. Například expředseda poslaneckého klubu strany Petr Tluchoř to považuje za naprosto šílenou, krajně nebezpečnou spekulaci a nevěří, že by ji kdokoli v ODS mohl myslet vážně. „Ani totalitní vládci typu Klementa Gottwalda či Muammara Kaddáfího si netroufli prodloužit si volební období," nepochybuje Tluchoř.
„Jsem spíše pro standardní řešení, tedy mandát neprodlužovat," uvedl pak například poslanec Walter Bartoš. A podle dalšího poslance strany Marka Šnajdra by to navíc stranu před krajskými volbami oslabilo, nikoli posílilo.
„Vedení každé demokratické strany, které nevzejde z řádné volby, má vždy slabý mandát. A se slabým mandátem se volby nevyhrávají. Pro snahu ODS uspět v krajských volbách je to proto špatná zpráva," dodal pak pro on-line deník Šnajdr.
Podle Tluchoře navíc prodloužení mandátu neumožňují stanovy strany. Mandát lze pouze zkrátit.
„To je naprosto základní demokratický princip. A kdyby snad měly být stanovy ODS změněny v tom smyslu, aby bylo možné zpětně prodloužit volební období, vyvstala by vážná otázka, zda by ODS nemohla být rozpuštěna coby strana, která nemá demokratické stanovy," dodal Tluchoř.
Další informace:
Týden.cz Svár v ODS: Tluchoř přirovnává Nečase ke Gottwaldovi