Víkendové kongresy ODS a TOP 09 proběhly bez překvapení
Vratislav DostálObčanští demokraté na svém nevolebním kongresu především debatovali a dle očekávání prodloužili mandát současnému vedení strany do konce příštího roku. TOP 09 pak nominovala Karla Schwarzenberga na prezidentský post a zvolila si nové vedení strany.
Sobotní kongres ODS podle očekávání prodloužil předsedovi Petru Nečasovi a jeho vedení strany mandát do konce příštího roku. Občanští demokraté tak zřejmě budou vybírat nové vedení až po krajských a senátních volbách, které se uskuteční příští rok na podzim. Pro změnu stanov hlasovalo 439 delegátů, proti bylo 24.
„Byla to myšlenka, se kterou přišli představitelé regionů s tím, že chtějí, aby se mohli soustředit na předvolební kampaň, na přípravu krajských voleb, mít volební kongres až po krajských volbách," uvedl po hlasování Nečas.
Jediní, kdo se již před kongresem vyslovili proti změně stanov, byli někteří členové středočeské organizace okolo expředsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře. Ti pak i na kogresu hlasovali proti prodloužení mandátu současného vedení.
„Rozumím všem pragmatickým důvodům, které navrhovatelé měli. Pravidla ale nejsou od toho, aby usnadňovala politikům život, pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. A volba na předem jasné období je základním demokratickým pravidlem. Jsem přesvědčen, že za žádných okolností se nic takového jako prodlužování stávajícího mandátu nemá dít," uvedl pro ČTK Tluchoř s tím, že rozhodnutí delegátů ale respektuje.
Nečas na kongresu nečelil žádné výrazné vnitrostranické opozici, která by komplikovala připravený scénář sněmu. Bez zajímavosti nicméně není, že předseda ODS na kongresu prosadil požadavek, dle které by o případném přijetí eura měli v České republice rozhodnout občané v referendu.
Na požadavku se totiž občanští demokraté shodli i v závěrečných usneseních kongresu. ODS je přitom dlouhodobě a tradičně proti zavádění prvků přímé demokracie do českého politického systému. A předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka z ČSSD také Nečase označil za pokrytce.
„ODS už dvacet let blokuje přijetí zákona o obecném referendu. Ať tedy nejprve podpoří jeho přijetí a pak bude možné konat referendum nejen tehdy, když se na tom ODS milostivě usnese,“ uvedl Sobotka v pondělí na svém facebookovém profilu.
TOP 09 chce Schwarzenberga na Hradě
Ani na sněmu TOP 09 se nestalo nic překvapivého. Schwarzenberg již v sobotu potvrdil záměr ucházet se o místo hlavy státu i v nepřímé volbě a současně pak vyzval spolustraníky, aby od 1. ledna příštího roku tvrdě pracovali na úspěchu strany v krajských volbách na podzim 2012.
„Ty rozhodnou o jedné věci: Jestli TOP 09 je fenomén, který pomíjí, nebo jestli jsme se hluboce zakořenili do české politické krajiny," uvedl předseda strany.
V neděli pak proběhla volby nového vedení strany. Podle očekávání se staronovým předsedou strany stal právě Karel Schwarzenberg. Svůj hlas mu dalo 162 delegátů ze 169 odevzdaných, tedy 95,86 procenta.
„Mně zbývá jen jedno slovo: Děkuju. Děkuju vám srdečně za tuto důvěru," řekl Schwarzenberg po svém znovuzvolení předsedou TOP 09. Ministr financí Miroslav Kalousek byl poté taktéž dle očekávání znovu zvolen prvním místopředsedou TOP 09. I on obdržel hlasy od 162 delegátů.
Kalousek ve svém kandidátském projevu varoval před blížícími se hospodářskými těžkostmi, které podle něj způsobí zvýšení poptávky po politickém extremismu.
Historickým úkolem TOP 09 proto podle Kalouska bude vysvětlit veřejnosti, že konzervativní politika neznamená zpátečnictví a návrat národoveckých emocí. V evropské politice pak podle Kalouska nesmí Česká republika stát mimo hlavní integrační proud EU.
Delegati sněmu TOP 09 si pak zvolili čtyři řadové místopředsedy. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek obdržel 164 hlasů, Marek Ženíšek 138 hlasů, Helena Langšádlová 133 a Pavol Lukša 118 hlasů ze 170 odevzdaných.
Nováčkem mezi místopředsedy je jen Langšádlová. Ta nahradila Ludmilu Müllerovou, ostatní místopředsedové ve funkci pokračují. Nikdo ze zvolených přitom neměl protikandidáta.
V závěrečném usnesení, které delegáti sněmu TOP 09 přijali jednomyslně, pak strana klade důraz zejména na svůj program. Delegáti přitom přijali dva programové dokumenty.
Jednak dokument Prosperita autorů Františka Laudáta a Anny Putnové, který navrhuje konkrétní řešení pro zvýšení konkurenceschopnosti jak v oblasti ekonomické, tak v oblasti vzdělávání.
Druhý dokument, který se stává součástí programu TOP 09, je projev prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska. Ten ve své řeči k delegátům pojmenoval úkoly pro TOP 09 do příštích let.
„ O nezbytné přítomnosti a historické úloze našich ideových hodnot na politické scéně přemýšlím v posledních týdnech tím více, čím více je zřejmé, že nás čekají velmi nesnadné časy,“ uvedl Kalousek před spolustraníky.
První místopředseda TOP 09 vyslovil obavu, dle které bude česká i evropská společnost brzy čelit potížím a výzvám, jakým dlouho čelit nemusela. „Zjevně totiž končí relativně bezstarostná zhruba čtyřicetiletá éra, kdy evropské vlády uměle přifukovaly životní úroveň veřejnosti na dluh budoucích let a generací,“ myslí si Kalousek.
Další informace:
Českénoviny.cz Kongres ODS prodloužil Nečasovu vedení mandát do konce roku 2012
Českénoviny.cz Kongres ODS: O euru by měli rozhodnout v ČR občané
Českénoviny.cz ODS podle Nečase ukázala jednotu, odpoledne jen debatovala
Českénoviny.cz Schwarzenberg v čele TOP 09, Kalousek místopředsedou
Českénoviny.cz Schwarzenberg se bude ucházet o úřad prezidenta