Shellu uniklo do Severního moře 1300 barelů ropy, prý se rozptýlí
Petr JedličkaRopa z potrubí u plošiny Gannet Alpha uniká již šest dní. Největší prasklinu se podařilo v úterý utěsnit. Záhy se ale objevila další.
Z ropovodu u těžební plošiny Gannet Alpha, kterou provozuje britsko-holandská společnosti Royal Dutch Shell v Severním moři, uniklo od minulé středy nejméně 1300 barelů ropy. Na počátku týdne to potvrdili zástupci samotné korporace. Podle evidence britského ministerstva pro energii a klimatické změny jde o největší únik v oblasti za posledních 10 let. Dle mluvčích společnosti je ale „relativně bezvýznamný“.
Také vzniknuvší skvrnu o šířce 4,3 kilometrů a dálce 31 kilometrů nehodlá Shell nijak speciálně odstraňovat. Podle tvrzení expertů, s nimiž společnost situaci konzultovala, se ropa údajně sama rozptýlí.
K objevu první závady na ropovodu došlo již minulou středu. Vzniklou netěsnost se technikům korporace podařilo utěsnit během pátku. Paralelně však, a pak i v následujících dnech, unikala ropa z další praskliny. Tuto závadu se zdařilo opravit až toto úterý.
Podle vyjádření korporace z úterního rána uniká z potrubí pod plošinou stále malé množství ropy, konkrétně dva až pět barelů denně. Britská média současně přinesla zprávu o nové prasklině. Ta se dle odpoledního výroku technického ředitele Shellu pro průzkum a výrobu v Evropě Glena Cayleyho skutečně objevila, nachází se však blízko místa prvního úniku a jde o důsledek stejné závady. Na jejím utěsnění se prý usilovně pracuje.
Srovnání se loňskem
Masmédia jsou na ropné uniky citlivá od loňské havárie plošiny Deepwater Horizon, kterou provozovala společnost BP v Mexickém zálivu. Z porušeného stoupacího potrubí tehdy uniklo na pět milionů barelů ropy.
Jak připomínají reportéři listu The Guardian, v absolutních číslech lze současný unik (Shellu) s loňským (BP) jen těžko srovnávat. Uváží-li se však, že za celý rok 2009 uniklo do Severního moře 306 barelů, za rok 2008 244 barelů, za rok 2007 337 barelů a za rok 2006 160 barelů, převyšuje nynější únik (jenž dosud trval necelý týden) součet všech úniků, k nimž došlo v oblasti za čtyři roky dohromady.
Britská vláda označila událost za „znepokojující“ a vyzvala Shell k větší „otevřenému“ a „objektivnímu“ informování o situaci. Žádná opatření z ní však sama vyvozovat nechce.
Těžba na plošině Gannet Alpha se ani po nehodě nezastavila. Podle agenturních údajů vytěží těleso průměrně 13 500 barelů ropy za den.
Gannet Alpha byla postavena na ložisku, které se nachází asi 180 kilometrů na severovýchod od skotských břehů a jež spoluvlastní jedna z větví americké korporace ExxonMobile. Royal Dutch Shell zde provádí pouze vlastní těžbu.
Další informace:
BBC News Shell detects second Gannet Alpha North Sea leak point
The Guardian Shell North Sea oil spill - live blog
The Guardian North sea oil spill 'worst for a decade'