Obama oznámil odchod z Afghánistánu, bude však velmi pozvolný
Petr JedličkaNavýšení počtu vojáků o 33 tisíc před dvěma lety splnilo podle amerického prezidenta svůj účel. USA a jejich spojenci se tak mohou začít stahovat. Podle pozorovatelů je ale harmonogram odchodu velmi pružný a nelze vyloučit jeho přehodnocení.
Deset tisíc do konce roku, 23 tisíc do příštího záři, 50 tisíc do tří let. Tak má být podle amerického prezidenta rozložen odchod jednotek USA z Afghánistánu. Harmonogram představil Barack Obama v tematickém projevu z Bílého domu, proneseném v noci ze středy na čtvrtek. Začít svá vojska stahovat chtějí současně i vlády Francie, Německa a Velké Británie.
Kontingent 33 tisíc amerických vojáků, který má odejít do září 2012, poslal do Afghánistánu dodatečně sám Obama v rámci tzv. strategie surge v roce 2009. Jeho cílem bylo dle prezidenta zintenzivnit boj proti Al-Káidě, zarazit tehdejší vojenský nástup Tálibánu a pomoci s výcvikem afghánských bezpečnostních sil tak, aby si tyto dokázaly svou zemi ubránit samy. Všechny uvedené body se přitom dle Obamy daří postupně plnit, a tak se vojáci mohou začít vracet domů.
„Dnes večer mohu říci, že svým závazkům dostáváme (…) Al-Káidu jsme přivedli na cestu porážky (…) a nastal čas zaměřit se na problémy tady doma,“ řekl americký prezident v projevu, jejž živě přenášela CNN.
„Je to počátek, ale ne konec našeho úsilí ukončit desetiletý konflikt,“ uvedl dále, mnohoznačně.
Komentátoři vidí za Obamovým rozhodnutím jednak naplňování obecné strategie NATO, jehož členové se loni na listopadovém summitu v Lisabonu zavázali, že do čtyř let předají plnou odpovědnost afghánským bezpečnostním složkám, a jednak domácí politický tlak. Silné volání po přesměrování pozornosti k domácímu dění zaznělo v minulých týdnech jak od poslanců Sněmovny reprezentantů, tak i od organizace sdružují starosty z celých USA.
Obamův postup plně podpořil i ministr obrany Robert Gates, který odejde z funkce příští týden. Výhrady k rychlosti stahování naopak zazněli od rovněž odstupujícího velitele amerických sil v Afghánistánu generála Davida Petraeuse a také od vlivných republikánských senátorů Johna McCaina a Lindseyho Grahama. Podle některých zástupců Demokratické strany je zase tempo stahování moc pomalé.
Co dál?
Znalci situace, kteří se problematice Afghánistánu věnují v listu The Guardian a na internetových stránkách Al Džazíry, hodnotí zvolený postup jako takticky pružný. Odchod 33 tisíc vojáků má být rozvržen do čtrnácti měsíců, což umožňuje jej vcelku pohodlně fázovat. Čtyři měsíce před jeho dokončením — v květnu 2012 — má navíc v Chicagu proběhnout souběžný summit NATO a skupiny G8, na němž se bude poslední vývoj v Afghánistánu hodnotit. Obama pak může zmíněný harmonogram ještě pozměnit.