Maturanti dostanou vysvědčení a protokol
Vratislav DostálNa středních školách se v pondělí rozdají maturitní vysvědčení. Vedle klasického dostanou studenti i protokol s výsledky státní maturity v procentech. Žáci se tak dozví i to, jak zkoušku vykonali v porovnání se všemi maturanty v republice.
V pondělí se začnou na středních školách po celé České republice rozdávat maturitní vysvědčení. Na maturitním vysvědčení najdou studenti známky z odborných předmětů a známky z předmětů konaných formou jednotné maturity, tedy z českého a cizího jazyka či matematiky.
V takzvaném protokolu o výsledcích společné části maturitní zkoušky studenta jsou pak u jednotlivých předmětů zvlášť rozepsány výsledky z testu, písemné práce a ústního zkoušení.
Všechny části státní maturity jsou ohodnoceny jednak známkou, jednak procentní úspěšností. Student se také dozví, jak si v daném předmětu stojí v rámci celého ročníku maturantů v ČR. Pokud by studenti nebyli s hodnocením spokojeni, mohou si do pěti dnů podat žádost o přezkum výsledků.
Propadlo 19,5 procenta studentů, v minulosti to bývalo kolem 12 procent
U státních maturit propadlo letos 19,5 procenta studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkem tak neuspělo 29,2 procenta maturitního ročníku. Nejhůře dopadli studenti odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů.
„Předpokládaný počet žáků pro podzimní termín je 27 000 až 28 000," uvedl na konci minulého týdne ministr školství Josef Dobeš. V minulých letech přitom bývala celková neúspěšnost jen kolem 15 procent, letos se očekávalo, že neuspěje 20 procent. S nástupem státních maturit přitom vzrostl počet studentů nepřipuštěných k maturitě trojnásobně.
Nejčastěji propadali studenti z matematiky, neuspělo 14,4 procenta. Z cizího jazyka pak celkem propadlo devět procent studentů, pohořeli zejména němčináři, kde neuspěl téměř každý čtvrtý. Z češtiny pak propadlo 7,6 procenta. Naprostá většina studentů si přitom zvolila lehčí verzi zkoušek.
„Nejvyšší neúspěšnost je podle předpokladů u oborů středních odborných učilišť a v nástavbovém studiu," uvedlo ministerstvo školství. U nástavbových oborů byla neúspěšnost téměř 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Naproti tomu u gymnázií byla neúspěšnost jen 5,1 procenta.
Zhruba na 30 školách pak neuspělo kolem 70 procent ročníku. Maturitní testy už napadli studenti, ředitelé i odborníci, v otevřených dopisech Dobešovi vyčetli, že otázky byly nejednoznačné a nepovedou ke zvýšení kvality vzdělávání. Ministerstvo si proto nechalo udělat analýzu testů, na jejímž základě čtyři otázky vyřadí.
Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastnilo téměř 99.000 studentů.
Další informace:
Českénoviny Na středních školách se rozdají maturitní vysvědčení a protokol