Ajmán Zavahrí se ujal vedení Al-Káidy
Petr JedličkaLetitý poradce Usámy bin Ládina chce podle vlastních slov navázat na odkaz předchůdce a vést jeho džihád dál. Četní pozorovatelé však zpochybňují jak Zavahrího schopnosti, tak sílu současné Al-Káidy obecně.
Původně egyptský lékař a nyní nejhledanější muž světa Ajmán Zavahrí se formálně ujal vedení teroristické sítě Al-Káida. Informaci přinesly ve čtvrtek velké agentury s odvoláním na zdroje saúdské televize Al-Arabía. Příslušné oznámení se objevilo také na webových stránkách Ansar Mudžahedín, které využívají nejrůznější islamistické skupiny.
„Ústřední vedení Al-Káidy po skončení všech porad prohlašuje, že šajch doktor Ajmán Zavahrí převzal odpovědnost za vedení skupiny. Nechť mu Bůh dopřeje úspěch,“ stojí v oznámení doslova.
Zavahrí byl léta nejbližším poradcem Usámy bin Ládina a jeho nástup do čela organizace se očekával. Spíše naopak překvapuje relativně dlouhá doba, kterou Al-Káidě trvalo nového vůdce zvolit. Dle četných analytiků jde o příznak zmenšující se síly a akceschopnosti organizace. Jiní však namítají, že právě pochyby o současném stavu Al-Káidy mohou vést Zavahrího k snaze uvézt se nějakým spektakulárním útokem na západě.
Sám Zavahrí se naposledy objevil v médiích po 8. červnu, kdy se rozšířila videonahrávka, na níž se přihlašuje k odkazu zabitého bin Ládina. Nový vůdce Al-Káidy slibuje „pokračovat v džihádu“ proti „bezvěreckým vetřelcům“ v čele s „křižákem Amerikou“ a jeho „služebníkem Izraelem“. Dále uvádí, že Usáma bin Ládin děsil Spojené státy za živa a bude tak činit i po smrti, dokud veškeré invazní armády neodjedou z islámských zemí.
Může se prosadit?
Ajmán Zavahrí je znalci zpravodajských agentur označován za brilantního taktika a plánovače. Chybí mu ale prý bin Ládinovo charisma a mnozí kaidisté z Arabského poloostrova jeho autoritu neuznávají.
Spojené státy a střední novinářský proud ho považují za architekta útoků na americké ambasády v Keni a Tanzánii v roce 1998 a jednoho z iniciátorů útoku na Světové obchodní centrum o tři roky později. Léta se po něm intenzivně pátrá. Na Zavahrího dopadení je vypsána odměna 25 milionů dolarů.
Na budoucnost Al-Kádiy pod Zavahrího vedením existují různé názory. Podle mínění amerického State Departmentu i dnes všeobecně rozšířeného názoru přišla organizace po vypuknutí arabských revolucí o větší část svého věhlasu a je v podstatě jedno, kdo ji vede. Podle analytiků arabských televizí se ale její vliv o to víc konsolidoval v několika mezinárodně izolovaných oblastech. Nejvíce se mluví o Jemenu a také o Somálsku.
Faktem je, že Al-Káida nedokázala od smrti bin Ládina (2. května) provést jedinou akci. Za smrt legendárního teroristy se dosud mstil jen pákistánský Tálibán. Přísně decentralizovaná povaha organizace, jíž tvoří sítě malých buněk, nicméně umožňuje činnost přechodně utlumovat, aniž by byla struktura zničena.
V různých provoláních a mediálních poselstvích z posledních měsíců se různé buňky Al-Káidy hlásí k protirežimním hnutím, jež nyní působí v Jemenu, Sýrii, Maroku a zejména Libyi. Mluvčí příslušných skupin se ale od kaidistů důsledně distancují.
Další informace:
The Daily Telegraph US says 'we will kill Zawahiri just like bin Laden'
BBC News US vows to 'capture and kill' Ayman al-Zawahiri
BBC News Profile: Ayman al-Zawahiri
Reuters Bin Laden deputy Zawahri to lead al Qaeda
The Guardian Ayman al-Zawahiri: from doctor to Osama bin Laden's successor
The Guardian Ayman al-Zawahiri to head al-Qaida following Bin Laden's death