Historici: rozhodování o odboji by mohlo být nespravedlivé
ČTKJednorázové vyplacení 100 000 korun účastníkům protikomunistického odboje a dorovnání nízkých důchodů odbojářů na průměrné, o kterém před týdnem rozhodla vládní koalice, vyvolalo u historiků z Ústavu pro soudobé dějiny obavy z nespravedlností.
Podle historiků z Ústavu pro soudobé dějiny (ÚSD) může být praxe jednorázového vyplacení sto tisíc korun pro účastníky protikomunistického odboje nespravedlivá. Návrhu již dříve vytýkali, že ponechává na úřednících, koho uznají odbojářem. Tento problém podle nich trvá. Soudí ale, že by odpůrci komunistického režimu finanční satisfakci dostat měli.
Základním problémem podle historika Petra Hofmana z ÚSD je i nyní rozhodování úředníků o tom, kdo byl účastníkem odboje. Obává se, že přiznávání finančních částek bude na úřednickém aparátu a že koalice na výtky historiků nebude brát ohled. Vyplácení dávek by podle něj muselo předcházet nějaké „fundované a věcné posouzení".
Ředitel ÚSD Oldřich Tůma podotkl, že už od počátku 90. let dostávají lidé, kteří byli vězněni za komunistického režimu, finanční kompenzaci vypočtenou podle doby věznění. Platí podle něj ale, že ten, kdo se účastnil odboje či odporu vůči komunistickému režimu, tak za to zaplatil navíc dlouhodobou persekucí a postižená byla i jeho rodina. „Takže by jistě měli dostat i něco jiného než jenom odznáček nebo papírové vysvědčení," uvedl.
„Mne na tom minulém návrhu zákona iritovalo, že především sloužil politickému zviditelnění těch, kdo ho navrhovali, ale těm, kterých se týkal, nepřinesl nic, jenom jakousi morální satisfakci," uzavřel Tůma.
Návrh zákona o protikomunistickém odboji už loni předložili poslanci vládních stran poté, co Senát povolební levicovou většinou stáhl ze Sněmovny identickou předlohu, kterou přijal v předvolebním pravicovém složení.
Zákon počítá i s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení by podle návrhu mělo vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů.
Účastníci třetího odboje by osvědčením mohli získat postavení válečných veteránů stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války, a nebyli vojáci. Tím by jim vznikl nárok na některé výhody, například ve zdravotní a sociální péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.
Zákon už v prvním čtení neúspěšně prosazovali zamítnout komunisté. Považují ho za protiústavní. Bude-li přijat, zřejmě navrhnou Ústavnímu soudu jeho zrušení. Sociální demokraté pak hovořili o nutnosti úprav, aby byli bojovníci proti komunismu oceněni spravedlivě.