Od vyhlášení reformního programu loni v říjnu přibylo na ostrově celkem 222 tisíc soukromníků. To odpovídá nárůstu o 152 procent. Největší zájem je o práci ve výrobě a prodeji potravin a také o dopravu, zejména provoz vlastního taxi.
Na Kubě je registrováno 310 tisíc soukromých podnikatelů. Od loňského října, kdy vláda uvolnila pravidla pro podnikání, se zaregistrovalo celkem 222 tisíc nových podnikatelů. Informoval o tom kubánský oficiální stranický list Granma. Kubánský prezident Raúl Castro uvolnil podmínky pro podnikání v rámci reforem, jejichž cílem je modernizace kubánské ekonomiky.
List se odvolává na údaje ministerstva práce platné ke konci dubna. Největší počet žádostí, 67 tisíc, bylo podáno v Havaně.
Nejvíce soukromníků je ve výrobě a prodeji potravin, a to zhruba 50 tisíc. Na druhém místě jsou zaměstnanci soukromých firem s počtem 39 tisíc. O licenci pro provoz dopravy včetně taxi požádalo 14 tisíc osob, napsala agentura AP.
Uvolnění podmínek je nejvýraznějším posunem Kuby k soukromému podnikání od roku 1968. Castro však zdůraznil, že cílem reforem je pouze úprava socialistického systému hospodářství, a ne přijetí principů volného trhu. Kuba loni rovněž oznámila, že státní sektor v zemi má opustit celkem 500 tisíc zaměstnanců.
Ve státním sektoru na Kubě pracuje přes 85 procent ekonomicky aktivních sil. Stát dominuje téměř celé ekonomice. Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru je 20 dolarů (350 korun), obyvatelé však mají zdarma vzdělání a zdravotní péči, levné bydlení, dopravu a základní potraviny.
Avizované reformy mají nicméně zahrnovat i snižování subvencí. Ty by v budoucnu měly získávat jen ti, kteří je nejvíce potřebují, jako jsou děti, nemocní a staří.