Kubánský prezident podpořil na velkém stranickém kongresu soubor 311 hospodářských změn, jakož i takzvanou strategii systematického omlazování politiky. Obojí má být zaváděno postupně, aby posílilo, a ne zničilo socialistický charakter státu.
Kubánský prezident Raúl Castro zahájil o víkendu VI. kongres komunistické strany překvapivým návrhem, aby byl uzákoněn princip personální výměny na všech vysokých postech ve státě. Podpořil také rozsáhlý soubor opatření k liberalizaci místní ekonomiky, o němž má čtyřdenní velký sjezd jednat především.
Ústřední návrh přednesl Castro přímo ve slavnostním dvouhodinovém projevu, kterým v sobotu první stranický kongres od roku 1997 otevřel. Opatření by podle prezidenta mělo zamezit necitelnosti vedení země vůči společnosti a sebeklamu, který způsobil současnou hospodářskou krizi.
„Shodli jsme se, že je žádoucí doporučit omezení času služby na vysokých politických a státních postech na maximum dvou pětiletých období,“ uvedl Castro v odkazu na skutečnost, že užší vedení strany již o návrhu jednalo.
V průběhu pondělí má tisíc delegátů sjezdu dále diskutovat o 311 liberalizačních opatřeních, škrtech a dílčích privatizacích, které doporučila režimu zavést nová generace kubánských ekonomů. Hlasování o většině z nich je plánováno na úterý, kdy VI. kongres Komunistické strany Kuby oficiálně končí.
Generační otázka je na Kubě velký problém. Vrcholné funkce ve státě doposud zastávají veteráni revoluce z roku 1959. Raúlu Castrovi je 79 let. Podobného věku se již dožili i dva viceprezidenti a Raúlův předchůdce - bratr Fidél, který má na Kubě stále velký vliv -, je ještě o pět let starší.
Prezident přiznal, že předchozí snahy o omlazení státní správy příliš neuspěly, a dodal, že letošní kongres bude pro generaci Castrů pravděpodobně posledním.
„Život dokázal, že jsme ne vždycky dělali ta správná rozhodnutí (…) je skoro zahanbující, že jsme tento problém za padesát let nedokázali vyřešit,“ prohlásil Raúl Castro s podotekem, že se komunistický režim z idealismu dopustil reálných chyb.
Takzvaná strategie systematického omlazování kubánské politiky se nebude na rozdíl od ekonomických opatření projednávat na samotném kongresu, ale na obvyklé schůzi strany v lednu příštího roku. Zákonnou podobu konkrétních opatření pak musí ještě schválit národní shromáždění.
Reformy pro socialismus
Někteří z agenturních komentátorů si při hodnocení agendy sjezdu neodpustili poznámku, že se kubánský režim přiklání k thatcheristickému myšlení s důrazem na osobní zodpovědnost a těžkou práci. Vůči tomu se několik mluvčích na kongresu přímo ohradilo. Podle nich jsou reformy, škrty a privatizace cestou k záchraně socialismu, ne jeho opuštění.
Dle Raúla Castra bude zemi trvat dalších minimálně pět let, než se všechny změny promítnou do nového ekonomického modelu Kuby.
V zemi by mělo nadále zůstat plně bezplatné školství a zdravotnictví. Podstatně sníženy budou naopak rozsáhlé dotace na základní potraviny (ve formě potravinových lístků), přísná centralizace výrobní ekonomiky a dnes již nefunkční příspěvky od sociálního státu.
Doposud provedené refomy se podle oficiálních statistik osvědčily. Počet podnikajících Kubánců se například od legalizace drobného živnostnictví minulý rok zdvojnásobil. Na sebe si tak dnes vydělává více než 200 tisíc lidí. Prezident ale ujistil, že socialistickou povahu Kuby nebude možno zvrátit. Nadále (a nikdy) nemá být údajně povolena obzvláště akumulace majetku.
Sjezdu komunistické strany předcházela velká armádní přehlídka k připomenutí padesáti let od porážky invaze exulantů v Zátoce sviní, podporované Spojenými státy. Havanským Revolučním náměstím projížděla vojenská technika, následovaná vojáky a tisíci manifestujících.
Další informace:
The Guardian Raúl Castro proposes 10-year term limits for Cuba's politicians
BBC News Cuba President Raul Castro seeks 10-year term limits
BBC News A last hurrah for Cuba's communist rulers
BBC News Is Cuba's Party Congress just a rubber-stamp exercise?