Kubánští úředníci mají nový stejnokroj, tradiční košili guayabera
Roman BurešKubánští úředníci musejí z nařízení ministerstva zahraničí od čtvrtka nosit do práce košile guayabera. Tento tradiční kubánský oděv je vyroben z bavlny nebo lnu, je lehký, volný a má čtyři velké kapsy, které používali místní zemědělci na nošení doutníků.
Kubánští úředníci musejí z příkazu ministerstva zahraničí od čtvrtka nosit do zaměstnání nový stejnokroj: lehkou košili guayabera. Tento druh oděvu patří dle agenturních i oficiálních komentářů ke Kubě stejn jako olivově zelené uniformy, které proslavil Fidel Castro. Je ale vzdušnější a uvolněnější.
„Guayabera byla součástí historie země po dlouhou dobu a vyjadřuje jedno z nejautentičtějších a nejlegitimnějších vyjádření kubánství,“ píše se v nařízení doslova.
Kubánci tak budou úřadovat v bavlněných nebo lněných košilích se čtyřmi velkými kapsami, které se nosí volně, nezastrčené do kalhot. Muži musí nosit klasickou bílou verzi s dlouhými rukávy, ale ženy si budou moci vybrat styl i barvu. Guayabera je považována za ideální oblečení do vlhkých tropických podnebí.
Prezident Raúl Castro, přestože byl celý život vojákem, dával často přednost civilnímu stylu oblékání, od té doby, co převzal prezidentský post od svého bratra v roce 2008.
Guayabera údajně pochází z centrální zemědělské provincie Sanctí Spíritus okolo řeky Yayabo, kde byla používána místními farmáři. Velké kapsy jim sloužily k tomu, aby si s sebou mohli vzít na pole co nejvíce doutníků.
Košile je nyní populární po celé Latinské Americe. Venezuelský prezident Hugo Chávez má údajně její neprůstřelnou verzi, která si ale zachovává klasický kubánský vzhled. V rezoluci ministerstva zahraničí se dále uvádí, že oděv se vyvinul ze zemědělských kořenů a „byl nošen s hrdostí a spokojeností všemi Kubánci“.
Rozhodnutí na Kubě pravděpodobně nebude odmítáno a bráno jako kontroverzní, protože velká část Kubánců preferuje lehkost košile před klasickými západními bavlněnými tričky. Guayabera má také symbolickou hodnotu. V roce 1850 ji měl na sobě Narciso Lopéz, vůdce revoluce proti španělským kolonistům, když poprvé vztyčil kubánskou vlajku.
V minulosti k podobným opatřením sáhl například prezident Zairu (dnešní DRC) Mobutu Sese Seko, který nařídil úředníkům v rámci programu zairizace země nosit abacost — sako bez límce nošené společně s kravatou, aby vyzdvihl africké kulturní hodnoty.
Další informace:
The Guardian Cuba's new look, the guayabera, is now an official dress garment
BBC Mundo La Revolución Cubana se pasa a la guayabera