V jižním Súdánu propukají nové boje, naposledy o dobytek
Roman BurešJižní Súdán se od lednového referenda potýká s již třetí vlnou násilností, vyvolanou spory o půdu a kradením skotu. Jihosúdánští politikové přitom obviňují vládu v Charúmu, že násilí podněcuje, aby region krátce před osamostatněním destabilizovala.
Přibližně osmdesát lidí včetně žen a dětí bylo v posledních dnech zabito při nájezdech ozbrojených skupin v jižním Súdánu. Od lednového referenda o osamostatnění zde podle odhadů OSN při kmenových bojích o půdu a dobytek zemřelo až tisíc lidí.
Útočníci na počátku týdne zabili 34 lidí, když kradli dobytek ve státě Warrap, řekl novinářům mluvčí Súdánské lidově osvbozenecké armády (SPLA) Philip Aguer. Během návratu na své území byli však přepadeni a následnou přestřelku nepřežilo 48 z nich, dodal Aguer.
Křesťansko-animistický jižní Súdán se od arabské severní části plně odtrhne v červenci a bude uznán jako samostatný stát. Podle jeho zástupců jsou stávající problémy důsledkem snahy centrální vlády v Chartúmu region ještě před odtržením destabilizovat.
Současný prezident jednotného Súdánu Umar Bašír ale podobná obvinění jednoznačně odmítá.
Podle OSN operuje v hraniční oblasti mezi oběma částmi Súdánu přibližně sedm ozbrojených skupin. Oblast je po desetiletích občanských válek mezi armádou severu, milicemi a bývalými jihosúdánskými povstalci z SPLA jednou z nejchudších na světě. Dobytek tak hraje v životech místních komunit klíčovou roli.
Současné střety jsou již třetí velkou vlnou násilností od lednového referenda, ve kterém se drtivá většina místních vyslovila pro osamostatnění. Od začátku roku muselo kvůli bojům opustit své domovy asi sto tisíc Jihosúdánců.
Přímou odpovědnost za poslední násilnosti má podle plukovníka Aguera milice Philipa Bepana. Podle dopisovatele televizní stanice BBC z Chartúmu jde o oddíl jednoho z velitelů jihosúdánské armády, který v posledních měsících zběhl. Většinou se jedná o příslušníky kmene Bul Nuer, jež se údajně snaží čelit nadvládě kmene Dinka. Toto etnikum je v jižním Súdánu nejpočetnější skupinou.
Bepanova milice pak podle zástupců SPLA dále spadá do sítě ozbrojených skupin řízené rovněž zběhnutým generálem Peterem Gadetem, která je údajně placena a vyzbrojována právě Chartúmem. Podle Gadetovy verze zemřela ve zmíněné přestřelce asi stovka členů SPLA a jen jedenáct jeho mužů.
Velké agentury se o střety místních kmenů začaly zajímat ve chvíli, kdy jejich vinou poklesla produkce ropy. Z hraničních oblastí musela být dokonce evakuována většina pracovníků těžařských společností.
Další informace:
BBC News South Sudan cattle raids 'kill 80' in Warrap state
Al Džazíra Scores dead in south Sudan cattle raid
News24 South Sudan cattle raid - 82 dead