Súdánské volby proběhnou opět bez opozice
Roman BurešV Súdánu měly 11. dubna proběhnout první demokratické volby po dvaceti letech, většina opozičních stran se je však rozhodla bojkotovat. Prezident-samovládce Umar Bašír údajně pozorovatelům vyhrožuje usekáním končetin a nosů.
Po dvaceti letech vlády prezidenta Umara Bašíra se v zemi zničené dlouhotrvající občanskou válkou měly uskutečnit první demokratické volby. Většina opozičních kandidátů ale svou účast v posledním týdnu odvolala. Podezírají prezidentův režim z předvolebních podvodů: poukazují na nerovné postavení opozice v předvolební kampani a na přetrvávající konflikt v provincii Darfúr. Americký velvyslanec v Súdánu to ale nepovažuje za důvod nelegimity voleb.
K bojkotu voleb se jako první rozhodlo Súdánské lidově osvobozenecké hnutí (SPLM). Kandidát SPLM a Bašírův hlavní vyzyvatel Jásir Arman odvolal svoji kandidaturu na post prezidenta a překvapil tak zahraniční pozorovatele i některé členy vlastní strany. Ostatní opoziční strany se vzápětí přidaly.
Opozice se snaží bojkotem zabránit legitimizaci Bašírova režimu, který se má dopouštět předvolebních podvodů a zvýhodňovat svoji Národní stranu kongresu (NCP) v předvolební kampani. To potvrzuje americká lidsko-právní organizace Human Rights Watch, která uvedla, že omezování svobody slova i opozice ohrožuje svobodné, spravedlivé a důvěryhodné volby, jak je slíbila současná vláda.
Súdánského lidového osvobozeneckého hnutí je přitom opozicí jenom de facto. Od konce občanské války arabského a muslimského severu zosobňovaného Bašírem proti africkému křesťanskému jihu (kde zůstává vůdčí silou právě SPLM), se strana podílí i na centrální vládě. Pozorovatelé se nicméně shodují, že veškerou faktickou moc drží Bašírova NCP. Proto se SPLM profiluje jako opozice.
Nosy a končetiny
V neděli 11. dubna se mají v Súdánu uskutečnit celkem tři druhy voleb: prezidentské, parlamentní a volby do místních samospráv. Jásir Arman dle oficiálního prohlášení odstoupil z voleb prezidentských, SPLM bude také částečně bojkotovat volby parlamentní a místní. Zúčastní se jich pouze v regionech jižního Súdánu a dvou regionech severního Súdánu. Tedy tam, kde má nejvíce příznivců a šanci na úspěch.
Druhá nejsilnější strana opozice — islamistická Umma, v jejímž čele stojí vnuk legendárního náboženského vůdce, který se na konci devatenáctého století prohlásil za vtělení imáma Mahdího — se podle čtvrteční zprávy BBC rozhodla bojkotovat volby úplně.
Další uskupení — Demokratická unionistická strana a Komunistická strana — se zřejmě zúčastní pouze voleb v některých regionech.
Umar Bašír kritiku opozice odmítá. „Když se dozvěděli, že NCP volby vyhraje, rozhodli se tvrdit, že je to podvod," řekl Bašír v úterý. Súdánský prezident dále vyhrožoval SPLM, že pokud se rozhodne volby bojkotovat, zruší referendum o osamostatnění jižního Súdánu, které je naplánováno na leden příštího roku. Arman obvinil Bašírovu stranu NCP, že „vyhrožuje mezinárodním pozorovatelům uřezáním končetin a nosů,“ pokud volby neproběhnou podle jeho představ.
Na Bašíra je navíc vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu v Haagu, který ho viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Těch se měl Bašír dopustit při konfliktu v západosúdánském Darfúru. Podle soudu je díky své podpoře muslimských milicí Džandžavíd spoluzodpovědný za smrt minimálně dvaceti tisíc lidí. Podle některých odhadů si ale konflikt v Darfúru vyžádal nepřímo až několik set tisíc obětí. Arabské a většina afrických států nicméně zatykač neuznávají.
USA volby uznají
Spojené státy, které se v Súdánu od konce občanské války stylizují do role garanta míru, se rozhodly volby v Súdánu nadále podporovat, a to i přes bojkot opozice. Americký velvyslanec v Súdánu Scott Gration prohlásil, že volby budou „natolik férové a spravedlivé, jak jen to bude možné.“
Naproti němu se staví například John Prendergast, spoluzakladatel centra American Progress's Enough Project, který řekl, že „Grationovy komentáře o stavu v Súdánu jsou již delší dobu nevěrohodné.“ Prendergast kritizuje celkovou americkou politiku v Súdanu, která je dle jeho slov založena na „logice přání.“ „Pokud budete říkat, že věci jsou v pořádku, tak v pořádku budou,“ uvedl například.
Súdán se tak podle Zeinaba Badawiho z BBC ocitá na velice důležitém rozcestí. Mírová smlouva mezi SPLM a NCP byla podepsána v roce 2005 za asistence Bushovy administrativy. Jenže svobodné volby, které jsou dle analýzy britské stanice klíčovým momentem pro zachování klidu v oblasti, jsou nyní i přes tvrzení USA v ohrožení. Neúspěch voleb by mohl podnítit další násilí mezi muslimským severem a křesťansko-animistickým jihem, domnívá se Badáwí.
Další informace:
BBC News SPLM to boycott elections in most of north Sudan
BBC News Analysis: Sudan's guessing game
IPS SUDAN: U.S. Support of Elections Draws Criticism