Súdán spěje k rozdělení, účast v referendu je vysoká
Roman BurešPrvní dny referenda o osamostatnění jižního Súdánu provázela vysoká voličská účast, která pravděpodobně dosáhne požadovaných šedesáti procent. Klidnou atmosféru hlasování ale mařily násilnosti u hranic, při nichž zemřelo šestatřicet lidí.
Obyvatelé jižního Súdánu se v úterý opět dostavili ve velkém počtu k volebním místnostem, aby odevzdali svůj hlas v referendu o osamostatnění převážně křesťanského jihu od muslimského severu země. Průběh hlasování je na většině rozlehlého území klidný, pouze ve sporném regionu Abyei propukly násilnosti, při nichž zemřelo šestatřicet lidí.
Volební místnosti se otevřely již v neděli a v hlavním městě poloautonomního jihu Džubě se před nimi již třetím dnem tvoří dlouhé fronty Jihosúdánců. Očekává se, že většina z nich zvolí osamostatnění státu. Čas mají do soboty, kdy týden dlouhé referendum oficiálně končí.
Organizační výbor referenda v pondělí oznámil, že jen v neděli odhlasovalo dvacet procent obyvatel jižního Súdánu a předpokládá se, že v následujících dvou dnech bude počet voličů na podobné úrovni. Podle komentátorů i členů výboru tak účast pravděpodobně přesáhne šedesát procent potřebných pro uznání výsledků referenda.
Lidové hlasování je hlavní a poslední fází naplňování mírové dohody z roku 2005, která ukončila dvě desetiletí občanských válek, v nichž podle odhadů zahynuly více než dva miliony lidí. Jihosúdánci mohou hlasovat buď pro zachování stávajícího státu, formy vlády a ratifikaci dočasné ústavy z roku 2005, nebo za odtržení jižního Súdánu a vytvoření vlastního státu.
Násilnosti na hranicích
Přestože je průběh referenda na jihu země klidný, při pondělních střetech mezi severosúdánskými kmenovými milicemi a jihosúdánskými vojáky ve sporném hraničním regionu Abyei zemřelo podle vyjádření místních úřadů šestatřicet lidí.
Region Abyei je podle analytiků nejpravděpodobnějším místem propuknutí většího konfliktu. Může se tak stát v průběhu i po skončení hlasování. Referendum v regionu bylo již dříve odloženo, oficiálně kvůli organizačním potížím a neshodám ohledně registrace muslimských nomádských kmenů.
Deset z obětí byli jihosúdánští civilisté z kmene Ngok Dinka, které přepadli ozbrojení kočovníci kmene Misseríja, obývající oblast u severní hranice Abyei.
Kočovný kmen je obviňován z toho, že se za podpory vlády v Chartúmu snaží udržet kontrolu nad oblastí bohatou na ropu. Abyei bylo přitom tradičně spravováno kmenem Ngok Dinka, který v občanské válce bojoval na straně jižanské Súdánské lidově osvobozenecké armády (SPLA).
„Kvůli milicím došlo k několika střetům, ale jsem přesvědčený, že situaci se již podařilo zklidnit,“ prohlásil člen organizačního výboru referenda Chan Reec. „Věřím, že na hlasování to nebude mít dopad,“ dodal.
Odložení referenda v Abyei kritizovali prostředníci mírových rozhovorů — Spojené státy, Velká Británie a Norsko. Fakt, že referendum v Abyei se neuskuteční na čas, „je velmi znepokojivý“, komentovala situaci minulý týden norská vyjednavačka a bývalá ministryně pro rozvoj Hilde Johnsonová.
Konečné výsledky referenda by měly být známy do 15. února, předběžné přibližně o dva týdny dříve. K referendu se zaregistrovaly téměř čtyři miliony voličů.
Další informace:
AFP Long queues in south on 3rd day of Sudan vote
Reuters Sudan border clashes kill 36 as south votes
AFP Turnout at 20% in southern independence vote
The New York Times Voting Is Peaceful in South Sudan Despite Border Clashes
Reuters Canada Sudan referendum to meet required turnout: sources