V Súdánu rostou spory ohledně zásadního referenda, hrozí válka
Roman BurešPředstavitelé severního Súdánu oznámili, že referendum o budoucnosti na ropu bohatého regionu Abyei se bude muset odložit nebo zrušit. Prezident poloautonomního jihu to označil za nepřijatelné a obává se vypnutí nových násilností či otevřené války.
Prezident poloautonomního jižního Súdánu Salva Kír se obává další vlny násilností nebo otevřené války se severem kvůli odkladu referenda o budoucnosti sporné provincie Abyei. Představitelé severního Súdánu ve čtvrtek oznámili, že uspořádání zásadního hlasování je nemožné a musí být odloženo, případně musí být rozhodnuto bez něj.
Zástupci Súdánského lidově osvobozeneckého hnutí (SPLM), hlavní politické strany jižního Súdánu, označili rozhodnutí svých protějšků o odložení referenda za neakceptovatelné. Prezident Kír v obavách z vypuknutí násilností požádal mírové sbory OSN v oblasti o ochranu hranic. Ty se nyní podle agentury Bloomberg přesunou na nestabilní místa, kde by mohl potenciální konflikt vypuknout.
Salva Kír, který je současně viceprezidentem celého Súdánu, pojal dle velvyslankyně USA Susan Riceové důvodné podezření, že sever se připravuje na válku a přesouvá své vojáky směrem k jižním hranicím.
Obyvatelé na ropu bohatého regionu Abyei se měli v lednu příštího roku rozhodnout, zda se po pravděpodobném rozdělení severoafrického státu připojí k jižnímu nebo severnímu Súdánu. Referendum bylo naplánováno již v roce 2005 jako součást mírové smlouvy ukončující desetiletí trvající konflikt, jenž si vyžádal na dva miliony obětí.
Představitelé vládnoucí Národní strany kongresu (NCP) na severu ale ve čtvrtek oznámili, že příprava referenda se zpozdila kvůli neschopnosti místních kmenů dohodnout se na tom, kdo je oprávněn volit.
„Je naprosto jasné, že momentálně již není možné referendum v Abyei stihnout do 9. ledna 2011. Všichni jsme se shodli, že to již není v našich silách,“ prohlásil Didiri Muhammad Ahmad, vysoce postavený člen NCP. Další z členů NCP dodal, že referendum by bylo možné uspořádat s čtyřměsíčním zpožděním.
Ahmad dodal, že existuje několik alternativních možností, jak rozhodnout. Jedna z nich je, že by se obě znesvářené strany setkaly a budoucnost regionu dohodly samy. Podle pozorovatelů Rady bezpečnosti OSN v oblasti je ale stále možné referendum uspořádat na čas, i když přípravy prozatím váznou.
Další alternativu navrhl správce regionu Abyei a člen SPLM Deng Arop Kuol, který zpoždění nebo zrušení referenda odmítá. Podle Kuola by byla samospráva regionu schopna uspořádat vlastní referendum, nezávisle na organizaci nebo pomoci severního Súdánu, a stihla by to na čas.
Kuol se nevyjádřil k tomu, zda by přijal jiné z alternativních řešení, ale dodal, že SPLM se zúčastní dalšího plánovaného jednání s politiky severního Súdánu na konci měsíce v etiopské Addis Abebě. Těchto jednání se pravidelně účastní i americký speciální velvyslanec v Súdánu Scott Gration. Poslední kolo rozhovorů tento týden ale opět skončilo bez dohody.
Na základě mírové smlouvy z roku 2005 se má uspořádat referendum nejen v regionu Abyei, ale také v celém jižním Súdánu. V něm by se měli lidé vyjádřit k tomu, zda chtějí úplnou samostatnost.
Další informace:
AFP South Sudan president fears referendum 'war': envoy
Reuters January referendum in disputed Abyei 'impossible'
Bloomberg UN to Move Troops to Border of Southern Sudan to Deter Referendum Violence