Ministrem vnitra bude namísto Radka Johna bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Předseda Věcí veřejných zůstane vicepremiérem, odpovědný bude za boj s korupcí. Josef Dobeš uhájil post ministra školství.
Někdejší ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice se stane novým nestranickým ministrem vnitra. Po pětihodinovém jednání koaličních stran to na noční tiskové konferenci uvedl premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas.
Dosavadní ministr a předseda Věcí veřejných Radek John zůstává vicepremiérem, odpovědný bude za boj s korupcí. Své křeslo ve vládě uhájil ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných. Ministerstvo dopravy povede namísto Víta Bárty, který podal demisi, jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda.
Nečas novinářům řekl, že nynější změny nejsou poslední. Další hodlá uskutečnit do konce června, kdy obnovená vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Hlasování spojí dle jeho slov s klíčovými reformními zákony.
„Do té doby budou provedeny další personální změny ve vládě vycházející z hodnocení jednotlivých ministrů, jejich přínosu pro vládu, kvality práce, ale také toho, co vládě z hlediska veřejného mínění přinášejí, nebo nepřinášejí," uvedl Nečas.
Již příští týden se v Poslanecké sněmovně ale bude hlasovat o nedůvěře Nečasova kabinetu. Hlasování vyvolala opoziční ČSSD. Vzhledem k noční dohodě koaličních stran ale vše nasvědčuje tomu, že sociální demokracie nemá velkou šanci na úspěch.
Hlavní spor koaličních stran se vedl právě okolo obsazení resortu vnitra. Zástupci občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných ale nakonec dospěli k dohodě.
Kubiceho, který do obecného povědomí vstoupil především na jaře 2006 svou zprávou o údajném prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, navrhl premiér Nečas a vybrali vyjednavači Věcí veřejných z deseti kandidátů. Kubice nyní vlastní poradenskou agenturu, Nečas očekává, že jako ministr „upraví své podnikání".
Podle dosavadního ministra Johna je Kubice jako bojovník proti korupci důvěryhodný. „Velmi vítám, že v nominaci jsem mohl doporučit nominaci plukovníka Kubiceho, kterého všichni známe léta. Je to důvěryhodná osoba se zkušenostmi z boje proti korupci a to je pro nás garancí, že to, co bylo nastaveno, bude pokračovat a nedojde k žádnému přerušení," uvedl John. V pozici vicepremiéra chce novému ministrovi pomoct, aby přechod na úřadu byl hladký.
Obsazení křesla ministra vnitra nestraníkem žádala ODS v reakci na informace o údajné snaze někdejší Bártovy společnosti, bezpečnostní agentury ABL, proniknout do státní správy.
John, který měl boj s korupcí jako jedno ze zásadních předvolebních témat, původně říkal, že se vnitra vzdát nehodlá. Nakonec tedy zástupci Věcí veřejných ustoupili. Vicepremiér o své nové funkci prohlásil, že hodlá antikorupční opatření ve vládě koordinovat. Odešel by prý ve chvíli, kdy by se ukázalo, že jeho pravomoci jsou jen formální.
„Celou dohodu chápeme ovšem jakožto prozatímní, protože bude hlasování o důvěře po strukturálních změnách a poté, co budou vyřešeny ještě věci, kterých jsme se tady dotkli, ale nevyřešili a neřešili, což je pro nás například kauza ProMoPro," řekl John.
Předseda Věcí veřejných také připomněl, že jeho strana požadovala odchod ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) spojeného s problematickým financováním tlumočnických služeb během českého předsednictví EU. Nečas ale odmítl upřesnit, který z ministrů by ještě měl odejít.
John po koaličním jednání řekl, že se jako vicepremiér bude snažit koordinovat všechna ministerstva, kterých se týká boj s korupcí. Kdyby zjistil, že jeho práce nemá smysl, je připraven z vlády odejít. Zároveň řekl, že počítá s návratem Bárty do vlády, až se očistí z podezření, která se kolem něj objevila.
Setrvání kritizovaného Dobeše v křesle ministra školství premiér vysvětloval nutností zdárně dokončit přípravu státních maturit i politickým kompromisem.
„Dohodli jsme společnou pozici ODS a TOP 09 a na základě této pozice vezmu zpět odvolání pana ministra Dobeše," konstatoval. Prezident Václav Klaus tak bude mít na stole už pouze Nečasovu žádost o odvolání Johna z ministerstva vnitra a demisi ministra dopravy Víta Bárty.
„Dohodli jsme se a jsem šťastný, že budeme pokračovat v reformním úsilí," komentoval výsledek komplikovaného jednání ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Také Nečas předpokládá, že nyní se vláda zaměří na věcné reformní cíle.
Neformální lídr Věcí veřejných Bárta odešel z vlády sám kvůli podezření, že uplácel vlastní poslance a kupoval si jejich loajalitu. Právě tato obvinění nynější vládní krizi odstartovala.
Klaus si není jistý, zda je dohoda definitivní
Prezident Václav Klaus si není jistý, zda je řešení vládní krize dohodnuté koaličními špičkami definitivní. K personálním změnám ve vládě se proto zatím nechce vyjadřovat, řekl v úterý novinářům při návštěvě Liberce.
Navržená jména nových ministrů prý navíc slyšel v noci poprvé, a není podle něj zřejmé, zda dohodu lídrů ODS, TOP 09 a VV ještě nerozbourají poslanci. Pokud ji schválí, je připraven změny ve vládě podepsat.
„Zprávy jsem dostával mezi jedenáctou a třetí ráno, takže nic podrobného o tom nevím," uvedl pro ČTK Klaus. Jak poznamenal, ráno už mluvil s předsedou vlády. „Já bych si jen přál, aby tato dohoda nebyla zbourána, předpokládám, že ji ještě musí schvalovat poslanecké kluby. Proto není důvod, abych jásal předem, ale budu velmi rád, když to dopadne," dodal prezident.
Personální obsazení nechtěl komentovat. „Já jsem nepřicházel s žádným konkrétním návrhem, s žádným konkrétním jménem. Mně nešlo o konkrétní jména, ale o dohodu jako celek," vysvětlil Klaus.
Prezident předpokládá, že jak rezignaci Bárty a odvolání Johna, tak jmenování nových ministrů podepíše najednou. „Tady v Liberci to s sebou nemám," poznamenal. V Libereckém kraji zůstane prezident ještě ve středu, předpokládá, že by všechny dokumenty mohl podepsat nejdříve ve čtvrtek.
Ve čtvrtek je v Praze celý den na návštěvě maďarský prezident. „Pokud by se to dalo udělat brzy ráno nebo během té návštěvy, tak já jsem připraven to udělat, protože chci, aby tato etapa skončila," uzavřel prezident.
Sedmapadesátiletý Kubice stál v čele ÚOOZ od ledna 1995 do prosince 2007. Od policie odešel počátkem roku 2008 po neshodách s tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem a vedením policie.
V květnu 2006, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny, jako šéf ÚOOZ předal Kubice členům sněmovního branného a bezpečnostního výboru zprávu, v níž uvedl, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů.
Podle ČSSD byla zpráva nepravdivá a poškodila její dobrou pověst. Kubiceho proto žalovala sociální demokracie i její bývalý předseda Jiří Paroubek. Soud Paroubkovu žalobu zamítl, strana ji později stáhla.
Kubice je nyní spoluvlastníkem soukromé firmy zabývající se bezpečnostním poradenstvím SUB S.A., s.r.o. „Zabýváme se bezpečnostní službou, detektivní službou, vyhledáváním odposlechů a ochranou před odposlechem, ochranou před sledováním a bezpečnostními audity. Specializujeme se také na bezpečnostní prověrky osob a firem," uvádí se na jejím webu.