ODS už nespojuje předsedu Věcí veřejných Radka Johna s bezpečnostní agenturou ABL. Nečas současně uvedl, že je u koaličních projektů obecně dobré, aby předsedové koaličních stran zasedali ve vládě a nesli plusy i mínusy společného vládnutí.
Občanští demokraté už nespojují předsedu Věcí veřejných Radka Johna s bezpečnostní agenturou ABL. Výkonná rada ODS v pondělí před jednáním koaličních špiček ve formátu K12 o další podobě vlády ale zopakovala požadavek na odchod ministrů a náměstků spojených s agenturou ABL.
Předseda strany a premiér Petr Nečas současně zdůraznil, že je u koaličních projektů obecně dobré, aby předsedové koaličních stran zasedali ve vládě a nesli plusy i mínusy společného vládnutí.
Jablkem sváru koaličních stran je evidentně především ministerstvo vnitra. ODS trvá na obsazení tohoto místa nestraníkem, chce se tak zbavit vlivu Věcí veřejných na resort, jehož ministrem je dosud předseda nejmenší vládní strany Radek John.
„Resort ministerstva vnitra by nadále neměl být spravován Věcmi veřejnými. To je dlouhodobý kontinuální postoj od počátku této politické krize," zdůraznil Nečas. Věci veřejné ale mají doposud usnesení poslaneckého klubu, že trvají na Johnovi na vnitru. Širší vedení občanských demokratů pak Nečasův dosavadní postup v pondělí plně
podpořilo.
Oficiálně se občanští demokraté bojí vlivu Bártovy někdejší společnosti ABL na resort vnitra. John naopak tvrdí, že ODS chce zabránit vyšetření vlastních kauz, a Věci veřejné původně dávaly najevo, že se ministerstva vzdát nehodlají.
„Výkonná rada nadále trvá na odchodu ministrů a náměstků spojených s agenturou ABL a příbuznými subjekty, neboť současnou krizi vyvolalo propojení ABL s veřejnou mocí,“ píše se v usnesení, které v pondělí novinářům přečetla Miroslava Němcová. Bezpečnostní agentura ABL, kterou dříve vlastnil odcházející ministr dopravy a neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta, je totiž podle názoru ODS příčinou nynější vládní krize.
Občanští demokraté pak od pátku tvrdí, že preferují institucionální řešení, tedy pokračování nynější koalice. Výkonná rada tak v pondělí vyzvala Věci veřejné i TOP 09 k realizaci programových priorit rekonstruované Nečasovy vlády, ke kterým prý strany dostaly od voličů mandát.
Před týdnem odnesl Nečas prezidentovi Václavu Klausovi návrh na odvolání Johna a ministra školství Josefa Dobeše společně s Bártovou demisí. Své rozhodnutí žádat odchod dvou ministrů tehdy zdůvodnil požadavkem na zamezení vlivu ABL ve státní správě.
Klaus zatím svou část ústavou předepsaného postupu neučinil, čeká na konečné rozhodnutí koalice, jak z nynější krize dál.
„Výkonná rada zásadně odmítá nezákonné praktiky porušování osobních svobod, zasahování do soukromí a sledování soukromých osob za účelem jejich politické kompromitace," citovala z usnesení předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.