Drábek navrhne snížit rodičovský příspěvek ještě o patnáct tisíc
Dušan RadovanovičNávrh změn rodičovského příspěvku značně znevýhodní obvyklou tříletou dobu čerpání. Rodiče si budou moci pružněji určit dobu čerpání dávky. Uvolnit by se měl i limit dní pro posílání dětí do školek a jeslí.
Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) přišel s dalším plánem, jak pod záminkou větší pružnosti seškrtat rodičovský příspěvek. Škrty se mají týkat především nejvýhodnější, tedy tříleté rodičovské.
Návrh předložil ministr Drábek v rámci první části sociální reformy, kterou ve čtvrtek představil vládě. Za předpokladu, že vláda přežije a bude schopná fungovat, měla by Drábkův návrh projednat příští měsíc.
Během dvouletého a čtyřletého čerpání rodičovské si momentálně přijdou rodiče celkem na 216 600, při tříletém, které volí naprostá většina z nich, ale na 235 600 korun. Ministr Drábek chce nově stanovit maximální výši příspěvku na 220 tisíc korun.
Podle Drábka si tak rodiče budou moci pružněji volit délku doby, po kterou chtějí být s dětmi doma, respektive dobu, kdy budou opět pracovat. Maximální výše rodičovské tak bude stanovena na 11,5 tisíce měsíčně. V případě tříletého čerpání tak rodiče dostanou namísto 7,5 tisíce pouze 7100 korun.
Rodiče si ale nyní budou moci zvolit i mnohem kratší variantu, například rok a půl, v rámci něhož peníze dostanou. Byli by tak dříve opět volní pro trh práce. „Dokonce budou mít možnost délku průběžně změnit, například když se rozhodnou, že budou čerpat příspěvek dva roky, a poté si zjistí, že je potřeba čerpání prodloužit,“ řekl Drábek. Ministr si od změny slibuje lepší propojení soukromého a pracovního života.
„Taková změna ničemu příliš nepomůže, protože pokud k rodičům nebude pozitivně fungovat trh práce a stát nebude podporovat zařízení péče o děti, tak se situace příliš nezmění,“ řekla Deníku Referendum odbornice na rodinnou politiku Linda Sokačová z Gender studies.
Nově by rodiče mohli pobírat příspěvek i v případě, že své dítě dají do jeslí či do školky. „Dnes mají rodiče stanovenu přísnou hranici dní v měsíci, kterou nesmějí překročit, aby rodičovskou dostali. To je problém především pro dojíždějící lidi a pro nízkopříjmové rodiny. Soukromé školky totiž často operovaly s tím, že se na ně limit pro rodičovský příspěvek nevztahuje. V tomto smyslu by tedy změna byla pozitivní,“ vysvětluje Sokačová.
Problém však podle Sokačové spočívá v tom, že zatímco pro zdravé děti se limity zlepšily, mají začít nově platit i pro rodiče dětí se zdravotním hendikepem, což jim ještě ztíží již beztak komplikovanou situaci.