Ombudsman žádá změny v sirotčích důchodech
ČTKOchránce lidských práv Pavel Varvařovský požaduje po Sněmovně, aby v zákoně zakotvila právo sirotků na alespoň minimální příspěvek od státu i v případě, kdy zemřelí rodiče nesplnili podmínky pro nárok na starobní nebo invalidní důchod.
Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský žádá změnu v úpravě sirotčích důchodů. Za nespravedlivé označuje to, že nárok na penzi nevzniká dětem zesnulých lidí, kteří neodváděli dostatečně dlouho důchodové pojištění. Ombudsman by chtěl, aby záležitost řešila Sněmovna, uvádí se ve výroční zprávě kanceláře ochránce práv za loňský rok.
„Ochránce navrhuje změnit zákon o důchodovém pojištění tak, aby osiřelým dětem vznikl nárok na sirotčí důchod v každém případě, pouze jeho výše by se odvozovala od pojistného na sociální zabezpečení odvedeného zemřelým rodičem," píše se ve zprávě.
Další problém zákona tkví podle ombudsmana v tom, že Česká správa sociálního zabezpečení nepřiznává nárok na sirotčí důchod dětem v případech, když zemřelý člověk sice převzal dítě například do pěstounské péče, ale dítě na něj nebylo odkázáno výživou. „I zde by byla namístě legislativní změna, která by nárok osiřelého dítěte stanovila výslovně a bez možných výkladových pochybností," soudí ochránce práv.
Ombudsman poukazuje na to, že řešení příjmů sirotků ještě nabylo nutnosti v souvislosti se zrušením sociálního příplatku. Ministerstvo práce a sociálních věcí prý ale s návrhem ochránce práv nesouhlasí; nižší příjmy rodiny je možné podle úřadu dorovnat dávkami v hmotné nouzi. Podle ombudsmana jsou ale tyto dávky nižší, a úřady je nemusí rodině přiznat.
Sněmovna by podle něho měla záležitost vyřešit při projednávání takzvané malé důchodové reformy. Ochránce práv žádá, aby poslanci zakotvili v zákoně nárok na sirotčí důchod alespoň v minimální garantované výši i osiřelým dětem, jejichž rodiče v okamžiku smrti nesplnili podmínky pro nárok na starobní nebo invalidní důchod.