Libyjští povstalci odmítli mírový plán Africké unie, válka pokračuje
Roman BurešPovstalecká rada v Benghází odmítla mírovou iniciativu AU, protože nepočítá s odchodem Muammara Kaddáfího a jeho synů. To si rebelové vymezili jako základní podmínku politického řešení. Na intenzivní válku už ale oběma stranám začínají docházet peníze.
Libyjská revoluční rada v pondělí definitivně odmítla mírovou iniciativu Africké unie (AU). Učinila tak s odvůvodněním, že plán nevyžaduje, aby se dosavadní vládce Libye Muammar Kaddáfí vzdal moci. Podle předsedy rady Mustafy Abdúla Džalíla také neposouvá zemi o nic blíž k míru než rezoluce Rady bezpečnosti OSN, autorizující letecké útoky na ochranu civilistů.
„Plukovník Kaddáfí tuto rezoluci neuznává a pokračuje v útocích na civilisty, obkličuje města a dobývá je. Neexistuje žádná možnost, aby libyjský lid tuto situaci přijal (…) Již od začátku požadujeme, aby Kaddáfí a jeho synové okamžitě odešli,“ řekl doslova Džalíl.
Postoj revolučního velení byl podpořen několikatisícovou demonstrací v ulicích hlavní povstalecké bašty Benghází. Lidé protestovali přímo před hotelem, ve kterém jednání afrických státníků s povstaleckými vůdci probíhala. Dle svědků skandovali protirežimní hesla a mávali transparenty jako „Žádné řešení s Kaddáfím u moci“.
Sám libyjský vůdce iniciativu unie přívítal a již v neděli přijal. Plán počítal s vyhlášením okamžitého příměří, vytvořením humanitárních koridorů a následně dalším jednáním. Během rozhovorů měly být přerušeny i letecké operace NATO.
Bez posvěcení plánu povstaleckým vedením se ale další politické řešení dvouměsíčního konfliktu odkládá. Kaddáfího syn Sajf Islám v pondělí prohlásil, že požadavek na odstoupení jeho otce je absurdní.
Pozici povstalců podpořil britský ministr zahraničí William Hague, podle kterého musí být jakékoliv příměří v souladu s rezolucí OSN, což znamená stažení vojsk libyjského vůdce ze všech měst, která původně byla ve správě povstalců.
Džalíl také rozhodně odmítl ukončení leteckých zásahů NATO. „Pokud by nebylo těchto útoků koaličních sil a NATO, tak bychom tu na tomto jednání vůbec nebyli,“ řekl doslova africké delegaci.
Proti ukončení leteckých zásahů se postavil i generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Podle něj bude NATO ve svých operacích pokračovat, protože životy libyjských civilistů jsou stále v ohrožení.