Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Táňa Fischerová

TF
Profese:
Pane Kubičko, překopírovala jsem část článku pana Macha, který se případu věnuje. Zbytek na jeho blogu v MF dnes.Překvapením pro mne je, že říká že Barvernevet není soukromá firma, to je v rozporu i s tím, co potvrdil pan Kapitán, ale informace leccos objasňují. "Především chci zdůraznit, že v Norsku nemá krizovou péči o děti na starosti jen stát. Instituce, která vykonává samotný odběr dětí - Barnevernet - sice státní je, ale na odebírání dětí má ziskový motiv řada soukromých firem, které jsou na rozhodnutí Barnevernu přímo navázané.
Následnou péči o odebrané děti totiž vykonávají soukromé firmy, z nichž největší je společnost Aleris, patřící finanční skupině AB Investor. Jejím vlastníkem je švédský miliardář Gir Wallenberg, který podle deníku ABC Nyheter lobboval za to, aby co nejvíce dětí bylo svěřováno do péče firmám. ABC Nyheret také udává, že podle údajů z roku 2008 Norsko vyplatilo soukromým firmám v přepočtu více než čtyři miliardy českých korun za péči o děti (ABC Nyheter, 2010).
Jak tento systém funguje?
Stát oficiálně vystupuje jako ochránce dětí a navenek celý systém zaštiťuje svou institucí Barnevernet. Po odebrání dětí však na scénu vstupují již zmiňované privátní firmy, které poskytují Barnevernu nejrůznější služby, jako ubytování pro odebrané děti, lékaře, psychology, vyšetření a nakonec i vyhledávání samotných pěstounů. Na ukázku inzerátu se můžete podívat přímo na stránkách společnosti Aleris."

Táňa Fischerová
Petře, problém vidím v tom, že jak Ty, tak já jsme odkázáni na interpretace událostí, kterým jsme vzdáleni. Slyšel jsi Denise Michaláka, jak, kdy to říká a komu? Mohla v tom být práce pěstounky. Ani Ty, ani já nevíme, jak se tam má, jak je spokojen? Jakému tlaku je vystaven, že toto říká? Proto bych vítala, aby systém byl otevřený a pokud mluvím o českém zástupci, mám na mysli opravdu někoho z Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí, který má takové věci v popisu práce. Na rozdíl od Tebe se však domnívám, že mlčenlivost a moc, která je Barnavernetu dána je nedobrá i nebezpečná.
Andreje Rusňáka neznám, ale zajímá mne spíš obsah jeho slov. Zda jsou to fakta nebo výmysl. Pokud nemluví pravdu, pak je to opravdu problém.
Jsem ráda, že se shodujeme v otázce rozdělení dětí a jazyka a že i Ty v tom vidíš problém. Jak a s kým ovšem mohou mluvit česky, když s matkou nemohou? Zdá se, že rodnou řeč zapomínají, pokud se v jejich okolí nevyskytuje nikdo, kdo by ji rozvíjel.
Z ruského dokumentu, který doporučuji ke shlédnutí ( a z emailů dalších lidí, které mám k dispozici), vyplývá něco jiného. Děti jsou stěhovány k více pěstounům, některé jsou zanedbávány, nevím, jak a kdo kontroluje jak se jim daří.,
Ty se domníváš, že je systém v pořádku a nereaguješ na mé otázky, zda se nemůže proměnit na počátku dobrý úmysl ve svůj pravý opak. Právě Ty jsi vždy obezřetný na různé manipulace a polopravdy, ale tady máš za to, že všechno funguje tak, jak má. Já na základě dalších dokumentů začínám mít velké pochybnosti. Dokonce jsem dostala (samozřejmě zatím neověřenou informaci), že v pěstounské péči zemřelo asi 700 dětí. Proto se domnívám, že je dobré se ptát.mimochodem- přidávám odkaz na statitstiku Barnevernu (oficiální dokument Barnevernu v Pdf formátu) - mj. mapující mortalitu dětí, svěřených do pěstounské péče Barnevernetem během zhruba 10 let na přelomu tisíciletí - jednalo se o - tuším - 702 zemřelých dětí v pěstounské péči během oněch zhruba 10 let.

Jinak..ke druhému dotazu. Barnevernet je soukromá organizace, takže je dobré se na to ptát, ale jinak na tom vydělává celý sociální systém, který se stále rozšiřuje.
Zdravím
Táňa Fischerová
Omlouvám se, několik dní jsem se nedostala k odpovědi.Pane Votavo, psala jsem už do referenda sloupek o přímé volbě prezidenta/ky.
myslím si, že občanská společnost-sdružení, jednotlivci by se měli shodnout na jednom kandidátovi/ce a pak to každý může odpracovat. shánět podpisy, mluvit s lidmi. Já osobně bych navrhovala třeba Elišku Wagnerovou nebo Vladimíru Dvořákovou, ale může být i více návrhů.
Myšlenka jít na kandidátky SD mě moc neoslovuje. jednak by nás tam nechtěli, ani kdybychom souhlasili (viz Anna Šabatová), měnit se SD bude až pod tlakem. Obávám se, že zatím pod tlakem není. a je obava, aby nakonec nevytlačili ty nejlepší lidi, jako se to už stalo v minulosti.
Vážený pane Votavo,
aniž bych chtěla přihřívat svoji polívčičku, protože nám nejde o nás osobně, ale o zásadní změnu v politice i ekonomice, musím říct, že tady už existují politická hnutí s nosnými programy. Je tady registrované hnutí Zelení,od roku 2008 máme registrované Klíčové hnutí, je tady Pirátská strana, možná i někdo další. není třeba zakládat nové a nové politické subjekty, stačí, když pochopíme, že je třeba na sebe ten úděl na čas vzít a jít do toho na kandidátkách těchto stran a hnutí, které se ostatně mohou propojit. A lidé je mohou začít podporovat bez peněz. Dávno jsem přesvědčená, že moc peněz se dá porazit, když to vezmeme sami do ruky.
Táňa Fischerová
To je nekonečně únavný kolotoč. Občanská společnost musí vyvinout nekonečné úsilí, aby zabránila alespoň tomu nejhoršímu kácení a poslanci posléze na návrh různých lobyistů vpašují do zákona něco, co ochranu zásadně oslabí. Teď se začíná nové kolo a nový ministr životního prostředí už zřejmě bude s kácením souhlasit.Proto tam přece je dosazen.

Táňa Fischerová