Profil čtenáře:
Zdeněk Opava

ZO
Profese: překladatel

Není to tak, že to pravopisné pravidlo nejvíce selhává u etnoreligiózních skupin, jako jsou maronité, jezídi (obě skupiny dle kodifikace s malým), bosenští Muslimové (dle kodifikace opravdu takhle)?

V češtině je dnes určitá tendence k psaní více velkých písmen. Možná je to pod vlivem angličtiny, ale možná i proto, že více přemýšlíme o věcech, o kterých tady diskutujeme. I já bych byl pro psaní velkého u všech takových skupin. A také to dělám: pokud kodifikaci zastarává, neměli bychom se bát se od ní odklánět.

Tahle hesla v českých slovnicich se od 50. let moc nezměnila, tak si počkejme, až bude dokončen nový akademický slovník. Zatím jsou u J, ale jde jim to rychle. Ale z hlediska pravopisu se i na ty různé židovské identity snadno použije pravidlo, že "jména příslušníků národů či národností" píšeme s velkým.

Pravopisné rozlišení příslušníka národa a vyznavače náboženství je samo o sobě logické a systémové, ale právě kvůli těm historickým souvislostem bych určitě doporučoval psát vždycky Ž. Pokud potřebujeme ten rozdíl vyjádřit, je lepší volit jiné prostředky.

Rád bych autorky resp. redakce zeptal na úzus při psaní žid/Žid.

V článku je žid důsledně s malým, což podle současné kodifikace znamená "vyznavač židovského náboženství", naopak Žid s velkým označuje "příslušníka židovského národa".

Je pravda, že dříve nesystémově převažovalo psaní "žid" i třeba v kontextu pronásledání Židů za 2. světové války, ale to je ale dnes neobvyklé. Je to přece dost zvláštní, pokud vedle sebe stojí "židé a Izraelci". Ti Židé, kteří nejsou Izraelci, se nepochybně identifikují primárně s židovským národem, nikoli s židovským náboženstvím.

Jaký k tomu máte tedy postoj?

Pane Krupičko, v etickém kodexu diskutéra se píše: "Diskusní fórum má sloužit k výměně názorů a argumentů [...] Diskusní fórum nemá sloužit ke vzájemnému urážení, spamování, chatování apod." Můžete prosím věcně objasnit, jaké názory těmito svými devíti příspěvky prezentujete?

Pro úplnost bych dodal, že EP bude hlasovat ve čtvrtek kolem poledne. Zatím se ale nerozhoduje o konečném znění předpisu, nýbrž "pouze" o mandátu pro vyjednávání EP s Radou.