Profil čtenáře:
Zdeněk Opava

ZO
Profese: překladatel

Pro úplnost bych dodal, že EP bude hlasovat ve čtvrtek kolem poledne. Zatím se ale nerozhoduje o konečném znění předpisu, nýbrž "pouze" o mandátu pro vyjednávání EP s Radou.

K těm informacím z diplomatického prostředí, co pan Outrata zmiňuje v komentáři: před pár dny

vyšel ve FT článek, který popisuje právě tohle ("Rush by west to back Israel erodes developing countries’ support for Ukraine"). Současnou situaci označuje jeden z citovaných diplomatů za "dar z nebes pro Rusko".

Je mi líto, že diskuse tady mají v poslední době tak mizernou úroveň. Je opravdu nutné používat slova jako blábolení? Není to věcné, slušné ani racionální.

Ten článek v NYT (je to "guest essay") dost připomíná známou iniciativu Mír a spravedlnost nebo názory J. Mearsheimera. Autor v něm v podstatě souhlasí s Putinovým viděním světa: je to klasická válka o území mezi dvěma impérii, ve které ovšem Rusko bojuje se silnějším protivníkem, tedy s USA, o vlastní přežití.

Autor nepřímo naznačuje, že ruské válečné cíle jsou vcelku legitimní ("The largest country by area on the planet has no reliable exit into the world. The most reliable route runs through the Black Sea....") a je šokován tím, že by někdo mohl uvažovat o vrácení Krymu: jeho znovupřipojení k Ukrajině dokonce označuje za "anexi". ("Some even propose to chase Russia out of Crimea ... the conquest, annexation and garrisoning of a population that doesn’t want it.").

Můžeme diskutovat o tom, jak to s Krymem nakonec dopadne, ale nelze dost dobře ustoupit z principu, že se jedná o ukrajinské území protiprávně anektované Ruskem.

Chtěl bych tady poděkovat DR za skvělou práci na téhle kauze, prosím pokračujte! A rád bych se zeptal, co se stalo s trestními oznámeními, která jste podali v r. 2020 (všeobecné ohrožení a zneužití pravomoci)?