0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Alena Zemančíková

AZ
Profese: redaktorka Č.rozhlasu
E-mail: alena.zemancikova@rozhlas.cz

Pne Kolaříku, uvědomujete si, že osobními výpady likvidujete diskusi?

Já to vnímám jako výkřik proti výkřiku. Jistě, že v průmyslových provozech se virus šíří a rozlézá a po vzoru hyperlogické Mrtvé kočky z Bubáků pro všední den, která na otázku "jak předejít šíření škůdců v obilí" odpovídá: "obilí spálit a nové nepěstovat."

Na druhé straně ale je docela představitelné, že si jednotlivé podniky dělají starost o svou budoucnost, o dodávky závislé na sezóně a tak dál, viz text Jana Šíchy. Ale přece ty podniky ( viz diskusní příspěvek Jana Macháčka) už dlouho můžou leccos dělat pro to, aby se virus nešířil, a některé to i dělají. Tak se podívejme na ty, které to nedělají. To, že ve jménu svých nezmenšených zisků chtějí, aby jim stát přispíval na testy, je sprosté, vždyť si náklady na ně můžou podle už stávajících zákonů odečíst z daní a vůbec jednat se státem o tom, jak se dodržováním všech hygienických a epidemiologických opatření nezruinovat. Přece velké průmyslové podniky nepřišly o zisky, dokonce mnohé, které vyrábějí v pandemii důležitý sortiment, i více vydělávají. Podmiňovat testování státním příspěvkem v případě podniků jako Madeta je opravdu drsné. ( ale možná je Madeta jenom vystrčená před Kostelecké uzeniny a Vodňanské kuře).

A vsaďme se, že když se pod tlakem pandemie zastaví provoz i v podnicích, které si testování a epidemickou kázeň dokážou ohlídat, výjimku pod záminkou nezbytnosti pro chod státu dostanou právě Madeta, Kostelecké uzeniny a Vodňanské kuře ( berte to, prosím, metaforicky).

Vidí už konečně lidé, kteří uvěřili Andreji Babišovi, že je krizový manažer a dokáže vést zemi k obecnému blahu, v čem je problém? A že se s jeho ( a jemu podobných, kteří se samozřejmě za léta u nás rozmnožili) působením hroutí celá země, protože prostě to je ten střet zájmů?

Tady je každá rada drahá, včetně té hraběcí. Není přece žádný důvod, aby člověk, který bydlí v Chebu, Aši, Hranicích u Aše, Libé nebo jiné přilehlé obci bydlel kvůli práci v Německu, když to do té práce má pár kilometrů, které je schopen ujet i na kole. Vás, pane Kolaříku, rozčiluje kritika německé strany, ale článek přece obsahuje i snad ještě ostřejší kritiku české strany. Prosperita založená na pendlerství je problematická, za corony obzvlášť, ale problematiku by bylo rozumnější řešit rozmyslem, založeným na znalostí věci, a ne voláním po omluvě za článek, který nikoho neuráží.

Výborný text! Ještě by stálo zato doplnit problematiku zaměstnávání českých pendlerů v Německu přes agentury, které je okamžitě při překážce v práci, jako je třeba uzavření hranice, propustí, žádný kurzarbeit, žádná výpovědní doba, žádné odstupné. Hodí je na krk českému úřadu práce, jak se stalo na jaře.

Atmosféra a chování úřadů práce odpovídají atmosféře, kterou šíří vládní a samosprávné instituce - jak skvěle píše autor článku.

A atmosféru, kterou šíří v německých provozech čtenáři Bildu a podobných plátků, musejí čeští pendleři snášet a je to čím dál nepříjemnější.

Ano, od kandidátů ANO tehdy žádná kritika spolupráce s Německem nezaznívala. Proč taky, tehdy to žádné politikum nebylo.