Profil čtenáře:
Tomáš Fiala

TF
Profese: odborný asistent VŠ
E-mail: fiala@vse.cz

"Problém" nízké porodnosti se týká všech ecropských i jiných "vyspělých" zemí.

Dobrým ukazatelem porodnosti, který není ovlivněn věkovou strukturou žen, je hodnota tzv. úhrnné plodnosti žen, která udává, kolik dětí by měla žena za celé reprodukční období při porodnosti na úrovni daného roku. Podle databáze Eurostatu za rok 2018 je hodnota pro Česko 1,71 dítěte na 1 ženu, což je ŠESTÁ nejvyšší hodnota v zemích EU (první Francie má 1,88)

Pokud v zemi zuří válka či jiný chaos, pak věřím, že jsou lidé ochotni dát poslední peníze za únik. V zemích, kde je relativní klid, je Vaše otázka vskutku na místě. Převaděčství a vydělávání na lidské bídě či slibu naděje by se skutečně mělo eliminovat, přiznávám, že nevím jak.
Opravdu by měla skončit doba pseudohumanismu a nastoupit doba skutečného humanismu.
Měli bychom v rozumné a přiměřené míře pomáhat všem: jak vlastním sociálně potřebným tak uprchlíkův nouzi. Prostředky mezi některými lidmi na to jsou (a domnívám se, že v určité míře by jim zase tolik nechyběly), jde o to, jakou formou je získat.
V minulosti se o socialismu žertem říkalo: "To byl systém, kde jsme tak dlouho hlídali, aby někdo nezbohatl, až jsme nakonec všichni zchudli."
Nepovažoval bych za šťastné, kdyby se o naší době jednou říkalo: "A tak intenzivně hlídali, aby nikdo na nikoho nedoplácel, až na to doplatili všichni."
S těmi uprchlíky to není jednoduché, zřejmě záleží na množství a konkrétní situaci, jak se to komu hodí. Byl jsem velmi překvapen, že před lety v nějakém sporu mezi USA a Kubou pohrozil Fidel Castro, že pokud mu Američané "nevyhoví", nebude již Kuba nadále bránit svým občanům odplouvat na lodích směrem k americkému pobřeží. USA po této "hrozbě" vyhověly.
Podle toho, jak je "sousoší" popsáno, mi také vadí nejvíc, jak je tam zobrazeni Žižek a Chomsky. Ti by tam, když už, měli (nevím, jak to ztvárnit) poukazovat na to, že i na tom Západě je spousta nespravedlnosti, bezpráví, utrpení, i když to na první pohled není tak brutální jako ti pohraničníci a psi.