Liberecká ČSSD chce na svém mimořádném jednání projednat odvolání primátora Jana Korytáře ze Změny pro Liberec. Ten je podle jejích představitelů nekomunikativní a rozhoduje svévolně. Zároveň popírají, že by za snahou o odvolání byly rušené stavební zakázky.
Liberecká ČSSD chce svolat mimořádné jednání zastupitelstva. Jediným bodem programu bude odvolání primátora Jana Korytáře a dalších dvou radních ze Změny pro Liberec. Návrh předloží primátorovi v pondělí.
ČTK o tom dnes informoval předseda zastupitelského klubu ČSSD Martin Sepp. Návrh musí podpořit alespoň třetina z 39 zastupitelů. ČSSD má jen sedm mandátů, Sepp ale nepochybuje o tom, že potřebný počet podpisů v pondělí získá.
ČSSD vystoupila ve čtvrtek z koalice, která stojí v čele města od podzimních komunálních voleb. Vytvořila ji tehdy vítězná Změna pro Liberec s ČSSD, uskupením Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví. V zastupitelstvu měla 25 hlasů. Na jednání zastupitelů pak právě Sepp poprvé navrhl odvolání primátora a dvou radních.
Korytář však jednání o návrhu odročil na další zastupitelstvo, a podle svých kritiků porušil jednací řád i zákon o obcích, když o návrhu nedal hlasovat. Jednání pak skončilo, když zastupitelé ODS, Liberec občanům i dalších stran na protest zasedání opustili. Nyní na primátora připravují trestní oznámení pro zneužití pravomoci.
Korytář odmítá, že by svým jednáním porušil zákon. V pátek oznámil, že svolá náhradní zastupitelstvo, které by se mělo uskutečnit do 16. dubna. Dva týdny chce využít k získání podpory pro své setrvání v úřadu a také pro rozhodnutí zrušit dvě veřejné zakázky za bezmála půl miliardy, z nichž jednu by měla získat liberecká stavební firma Syner.
„Pokud podporu nezískám, sám rezignuji," řekl v pátek Korytář novinářům. Zasedání zastupitelstva ale zatím nesvolal, a proto chce podle Seppa ČSSD předložit vlastní návrh, který by odvolání primátora se zakázkami nespojoval.
Sepp opakovaně popřel to, že snahy odvolat Korytáře souvisejí právě se zakázkami. „Návrhy na odvolání primátora se objevily už koncem ledna a znovu v únoru, o zakázkách se rozhodovalo až v březnu a i primátor je tehdy na radě podpořil," zdůraznil Sepp. Důvodem k vypovězení koaliční smlouvy byla podle Seppa především špatná komunikace uvnitř koalice. Spory přitom začaly už při jejím sestavování.
Nejčastěji kritizovali koaliční partneři primátora kvůli obsazování některých míst na radnici bez výběrových řízení. Kritiku ale sklidil Korytář například také za slib uhradit třetinu dluhů po lyžařském šampionátu z městské kasy bez toho, že by to s koaličními partnery projednal.
Poslední kapkou byla snaha primátora prosadit na místo tajemníka vlastního člověka. „Primátor v podstatě nepřipouští žádnou diskusi, neslyší názory partnerů ani ho nezajímají, když nemá argumenty, z jednání prostě uteče," shrnul nejčastější komunikační problémy Sepp.
Liberecká stavební lobby v čele s firmou Syner má obecně špatnou pověst a už dlouho kolují zvěsti o jejím napojení na libereckou politickou scénu, zejména na bývalé vedení města z řad ODS, ale i na představitele ČSSD. Proslavilo ji před několika lety také video ze slosování o stavební zakázky v Karlových Varech s výmluvným názvem „SYNER, liberecká mafie v Karlových Varech aneb Česká losovačka".
A k tomu bonus v podobě zastíracího manévru s obviněním primátora se zneužitím pravomoci veřejného činitele, kterým se okamžitě zabývají mainstreamová media - místo aby se zabývala tím, co se tam především děje. Rakovina v akutní fázi...