Podle ministra kultury Jiřího Bessera jsou Státní opera a opera Národního divadla dvě sestry, které si nezdravě konkurují. Proto je podle něj nutná reforma obou operních scén.
Za dvě sestry, které si nezdravě konkurují, označil dnes v Senátu Státní operu Praha (SOP) a Národní divadlo (ND) ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Uvedl to na schůzi výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, která se zabývala otevřeným dopisem České hudební rady (ČHR). ČHR, která sdružuje významné hudební instituce ČR, v něm vyjádřila své znepokojení nad vývojem událostí týkajících se pražského operního divadla.
Ministerstvo chystá reformu Státní opery a Národního divadla. Již na začátku února vznikla při ministerstvu komise, která má projednat budoucnost obou scén. Ministr Besser oznámil, že s jejími výstupy seznámí širší veřejnost v polovině dubna.
„Jde především o účelné vynakládání finančních prostředků,“ vysvětlil Besser hlavní důvod chystané reformy obou scén. Jejich dosavadní financování označil za složité, nesystematické a netransparentní.
ČHR i zástupci sólistů a orchestru Národního divadla se obávají, že kroky ministerstva směřují k opětovnému sloučení Státní opery a Národního divadla. Besser zdůrazňuje, že nic takového není rozhodnuto a sloučení je pouze jednou z navrhovaných variant. „Všechny návrhy na reformu těchto scén budeme posuzovat, žádnou nezatracujeme, chceme dojít k nejlepšímu výsledku stran ekonomiky obou těchto institucí. Rozhodně to neznamená, že už vzniká jeden operní soubor,“ řekl ČTK ministr. Dodal, že SOP a Národní divadlo jsou jako dvě sestry, které si nezdravě konkurují a v některých případech odcházejí peníze mimo českou kulturu.
„Jestliže je jedna platící matka (ministerstvo kultury), je důležité, aby si její dcery (příspěvkové organizace) negativně nekonkurovaly,“ sdělil Besser. Podle svých slov podporuje uměleckou konkurenci, ale nechce souboj o to, kdo udělá větší kasovní trhák.
Zaměstnanci Státní opery předali otevřený dopis v bouřlivé atmosféře 28. února. Vyjádřili v něm nesouhlas s chystanou reformou pražské operní scény a ohradili se proti koncepci připravované náměstkem ministra Radkem Zdráhalem. Zároveň v dopise upozorňují na koncepci svého tehdejšího pověřeného ředitele Radima Dolanského, který navrhuje zachovat i nadále samostatnou existenci opery. Besser Dolanského kritizoval a prohlásil o něm, že neplní úkoly státního úředníka.
Dolanského na začátku března Besser odvolal z funkce a nahradil ho Ondřejem Černým, ředitelem ND, nakladatelským redaktorem a překladatelem divadelních her z němčiny, členem České komise pro UNESCO, členem Rady Pražského quadriennale, korespondenčním členem Saské akademie umění a členem Rady Národního muzea. Jmenování Černého posílilo spekulace o uvažovaném sloučení opery a divadla.
Proti ministrovu rozhodnutí umělci a zaměstnanci Státní opery několikrát protestovali. Dolanský dnes uznal, že způsob předání dopisu, kdy zaměstnanci opery na ministra pískali, nebyl šťastný. Besser podotkl, že vinou špatné komunikace vznikla zbytečná řevnivost.
„V žádném případě neinstaluji pana Dolanského zpět, ale nebráním se tomu, aby se přihlásil do řádného výběrového řízení jakékoliv příspěvkové organizace ministerstva,“ uvedl Besser. S Dolanským, který je nadále zaměstnancem Státní opery, se poté dohodl na společné schůzce k vyjasnění svých postojů.
Schůze senátního výboru byla odročena do doby, než budou zveřejněny závěry ministerské komise ohledně reformy pražské operní scény. Ve čtvrtek bude Besser o situaci Státní opery a Národního divadla informovat poslance.