Pokud ústavní soudci zruší platnost komunálních voleb v Praze, mohla by podle ministerstva vnitra dočasně vládnout rada bývalého primátora Pavla Béma. Další možností, kterou ale vnitro zavrhuje, je setrvání současného primátora Bohuslava Svobody.
V případě, že Ústavní soud zruší platnost podzimních komunálních voleb v Praze, mohla by podle analýzy ministerstva vnitra do zvolení nových zastupitelů vládnout rada bývalého primátora Pavla Béma. Uvedly to úterní Hospodářské noviny s odvoláním na krizový plán, který vypracovali úředníci vnitra pro případ, že by verdikt ústavních soudců vedl k vypsání nových voleb.
„Zákon o hlavním městě fakticky tuto možnost předpokládá. Dosadit správce obce nepřipadá v úvahu," řekl listu náměstek ministra vnitra pro legislativu František Vavera, jehož úsek analýzu zpracoval. Bém se k možnosti vrátit se na místo primátora nevyjádřil.
Další možností, kterou vnitro zavrhuje, je setrvání současného primátora Bohuslava Svobody a jeho rady. „Pro takové řešení nedává zákon o hlavním městě Praze ani volební zákon jednoznačnou a výslovnou oporu," píše se v analýze, kterou mají Hospodářské noviny k dispozici.
Podle politologa Lukáše Jelínka by návrat Pavla Béma na místo primátora až tak překvapivý nebyl, neboť podle jeho názoru není o mnoho víc možností. „Buď minulí vládci, nebo správce dosazený ministerstvem, což by také působilo v Praze absurdně," myslí si Jelínek.
„Důležité je, aby Ústavní soud dal průchod ústavnosti. Jsem přesvědčen, že se volby konaly za neregulérních podmínek, a je třeba zjednat nápravu ať to stojí, co to stojí. Nedivil bych se ale ani tomu, kdyby soudci zvolili podobně šalamounské řešení jako nedávno v případě (ne)zrušení balíčku sociálních zákonů přijatých v neoprávněném stavu legislativní nouze,“ doplnil politolog v rozhovoru pro Deník Referendum.
Stížností na volby do pražského zastupitelstva se bude Ústavní soud zabývat příští úterý. Stěžovaly si na ně Strana zelených, SNK ED a Věci veřejné, které ve volbách nezískaly žádné mandáty.
Rozdělení metropole do sedmi obvodů podle nich poškodilo menší strany a nahrálo ODS a ČSSD. Jejich žalobu nejprve zamítl Městský soud v Praze, poté následovala ústavní stížnost.
Verdikt ÚS bude pro městský soud zavazující a v případě zrušení usnesení by zřejmě musel rozhodnout o neplatnosti voleb. Ministr vnitra Radek John by pak do měsíce vyhlásil nové volby, které by se mohly konat nejdříve tři měsíce po vyhlášení.
S variantou zrušení voleb se přitom v politických kuloárech počítá. Ústavní soudci jsou pro ni odhodláni podle zdrojů HN z ministerstva vnitra i podle některých poslanců, kteří mají obvykle o jednání Ústavního soudu velmi dobré informace.
Ministerstvo vnitra pracuje ale i na tom, aby se situace s účelovým dělením Prahy do více volebních obvodů neopakovala. „V novém volebním zákoníku předpokládáme, že volby na magistrát hlavního města budou mít formu voleb do kraje," říká Vavera.
Zvláště ty komunální, ale i u těch do Sněmovny by byl lepší slovenský model. Výsledek, kdy měla SZ poslance z krajů, kde měla minimálně podporu, ale ne z Libereckého, kde uspěla, byl zjevně nespravedlivý. O tom, jak to vypadá v Karlovarském kraji, raději ani nemluvě.