Odbory s radikálními kroky zatím čekají
ČTKOdbory s radikálnějšími formami protestů vyčkávají. Nátlakové akce začnou připravovat až podle toho, zda vláda přijme jejich výhrady k chystaným reformám. ČMKOS povede zatím jen mediální kampaň. O dalším postupu rozhodne jednání tripartity v dubnu.
Odbory vyčkávají, jak se vláda zachová a zda přijme jejich výhrady k chystaným reformám. Teprve podle toho přikročí k případným radikálnějším akcím. V pondělí to řekli předáci největší odborové centrály v zemi - Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) - i menší Asociace samostatných odborů (ASO). O možném uspořádání generální stávky na protest proti reformám se už v neděli zmínil předseda ASO Bohumír Dufek.
ASO začne důkladně připravovat nátlakové akce, pokud vláda nebude se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů věcně projednávat své chystané reformy. Dufek to uvedl po pondělním jednání předsednictva ASO. ČMKOS proti vládním reformním návrhům zatím podle svého předsedy Jaroslava Zavadila povede mediální kampaň a o případném razantnějším postupu rozhodne až po jednání tripartity, které se má konat 21. dubna.
ASO zastřešuje 14 svazů, mezi nimiž jsou hlavně silné železničářské odbory. Už v minulosti stávka na dráze Českou republiku ochromila. ČMKOS sdružuje tři desítky svazů a má asi půl milionu členů. Podle obou centrál by reformy nepříznivě dopadly na zaměstnance a jejich rodiny a zhoršily by jejich situaci.
Předáci ASO se v pondělí zabývali návrhem daňové reformy ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. S jejími parametry podle Dufka rozhodně nesouhlasí a ministra vyzývají k jednání. „Předsednictvo rozhodlo, pokud nebudou uskutečněna věcná jednání, důkladně připravit nátlakové akce," sdělil ČTK Dufek.
Jmenoval blokády, stávky či případné vyhlášení generální stávky. Podle Dufka bude záležet na tom, jak jednání dopadnou. O případném termínu a podobě nátlakových akcí by mělo být jasno na přelomu dubna a května.
Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas v diskusi na Žofínském fóru uvedl, že chování odborů pro něj není překvapující. Vyhledávají záminky, aby mohly podobný krok udělat, řekl. Na druhou stranu podle něj byla vláda vždy připravena vyjednávat na tripartitě i na bilaterální úrovni a připravena jednat je i nyní.
Kromě kampaně v médiích a na billboardech má ČMKOS v plánu i další aktivity. Zatím je ale její vedení nechtělo zveřejnit. „Bude záležet na vládě, jak se postaví k našim návrhům," řekl novinářům Zavadil. Pokud bude kabinet trvat na tom, že jenom jeho kroky jsou správné, tak ČMKOS podle něho využije všech možností.
O svém postupu prý budou odbory včas informovat. Ve hře jsou podle Zavadila i další formy protestů, nejenom mediální kampaň. Podrobnosti ale Zavadil neuvedl. „První zkouškou, jak to bude dále, bude 21. dubna, kdy bude tripartita," řekl šéf odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv. Na tomto jednání, kde se vláda sejde s odboráři a zástupci zaměstnavatelů, se podle něj budou projednávat zdravotnická, důchodová i daňová reforma a návrh zákoníku práce.
ČMKOS proti vládním reformám vede kampaň s názvem Otevřete oči. Odboráři se chtějí zapojit i do dalších akcí. Zúčastnit se chtějí třeba úterní demonstrace postižených u ministerstva práce, která se bude konat proti chystané sociální reformě.