Odbory zvažují generální stávku
ČTKOdbory uvažují v souvislosti s daňovou reformou z dílny ministerstva financí o generální stávce. Podle předsedy druhé největší odborářské centrály Bohumíra Dufka vláda experimentuje na daních zaměstnanců, a proto musí počítat, že se budou tvrdě bránit.
Odbory uvažují v souvislosti s chystanou daňovou reformou z dílny ministerstva financí o generální stávce. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Zamýšlené změny představilo ministerstvo v pátek. Jde například o zrušení konceptu superhrubé mzdy nebo konec velké části daňových výjimek, například odpočtu úroků u hypoték nebo zvýhodnění stravenek.
„Pan ministr (financí Miroslav Kalousek) musí počítat s tím, že si to jen tak líbit nenecháme. Protože pokud se stát dostal do finančních problémů, tak neustále experimentoval na daních zaměstnanců a občanů České republiky, takže může počítat s tím, že se proti tomu budeme velice tvrdě bránit. Pokud nám dají naši členové mandát, míníme jít až do generální stávky," prohlásil v České televizi Dufek, předseda druhé největší odborářské centrály v zemi, která sdružuje asi 200 tisíc lidí.
Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v Česku, ČTK v reakci na Dufkovo prohlášení řekl, že ČMKOS se podobným věcem nebrání, ale v tuto chvíli o tom zatím není řeč.
„To neznamená, že to nemůže být za 14 dnů, za týden, za měsíc nebo za dva," řekl Zavadil s tím, že „nerad haraší zbraněmi v době, kdy ještě není pořádně nic na stole". Připomněl, že si od Kalouska vyžádal informace, které makroekonomové ČMKOS posoudí. „Je potřeba, abychom si nejprve sedli a o věcech hovořili," dodal.
Ministerstvo financí chystá od roku 2013 v rámci reformy daní zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nahradit jej novou sazbou daně, která by se počítala z hrubé mzdy.
Kalouskovo ministerstvo rovněž plánuje zrušit většinu daňových výjimek. Podle úřadu by se celkově mělo díky změnám mírně snížit daňové zatížení, podle odborníků ovšem výrazné změny u většiny lidí nenastanou. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech. Změny jsou plánovány od roku 2013.
Návrh vládní koalice zveřejněný začátkem března počítá kvůli důchodové reformě nejprve se zvýšením základní sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a se sjednocením sazeb na 17,5 procenta od roku 2013. Původní návrh zněl 20 procent.
Zrůdnost pokračujících daňových reforem pod taktovkou ODS (resp. TOP09, což je jenom její odnož) spočívá v bezprecedentním snižování přímých a majetkových daní, bezprecedentním zvyšování nepřímých daní a cílené likvidaci příjmů průběžného důchodového účtu. Kdyby ČSSD věnovala stamiliony v loňské volební kampani do finanční osvěty obyvatel místo do pochybných plakátů, mohli jsme být dál. Rozvírající se nůžky bohatství nemají totiž jenom negativní aspekt morální a sociální, ale také ekonomický - vedou k zaostalosti a ke krizi.