Vláda navrhla novelu zákona, jež má snížit počet zakázek, u nichž s odkazem na obranu nemusí proběhnout výběrové řízení. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) docházelo ke zneužívání této možnosti. Návrh ČSSD na omezení střetu zájmů kabinet odmítl.
Vláda schválila novelu zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné omezit počet zakázek zadávaných bez výběrového řízení s odůvodněním, že souvisejí s obranou a bezpečností. Novinářům to po čtvrtečním jednání vlády řekl premiér Petr Nečas. Novela také zpřísňuje požadavky na zadavatele a hodnotitele veřejných zakázek. Nově by měli mít bezpečnostní prověrku u všech zakázek v hodnotě nad tři sta milionů korun. Týkat se to bude i úředníků v krajích a obcích.
„Je to zúžení prostoru, který byl v České republice v některých případech zneužíván, v některých případech nadužíván. Pod záminkou, že se jedná o materiál určený pro oblast obrany, bezpečnosti, nebyla v některých případech vypisována výběrová řízení," řekl Nečas.
Změna zákona má do české legislativy přinést nové povinnosti vyplývající z evropské směrnice týkající se zadávání veřejných zakázek právě v oblasti bezpečnosti a obrany. Novela má zajistit transparentnější podmínky zadávání veřejných zakázek, jejichž předmětem jsou dodávky vojenského a bezpečnostně citlivého vybavení, ale také stavebních prací a služeb pro vojenské účely. Ministerstvo obrany stanoví vyhláškou seznam vojenského materiálu v souladu s pravidly EU.
Novela podle Nečase také stanoví, že zadavatelé a hodnotitelé veřejných zakázek nad tři sta milionů korun budou muset mít bezpečnostní prověrku. Dosud tento požadavek platil až u zakázek v hodnotě nad pět set milionů korun. Povinná bezpečnostní prověrka u lidí odpovědných za veřejné zakázky nad tři sta milionů korun se nově rozšiřuje také na obce a kraje.
Vláda naopak podle očekávání odmítla novelu ČSSD upravující střet zájmů. Poslanci, senátoři a krajští zastupitelé by podle návrhu posuzovali, zda je některý z nich při projednávání určité záležitosti ve střetu zájmů. V současnosti o tom mohou hlasovat jen obecní zastupitelé.
Zákon o střetu zájmů a zákon o krajích uvádějí, že střet zájmů oznamuje veřejný funkcionář při jednání, nejpozději před hlasováním o konkrétním návrhu. Stejná ustanovení jsou také v zákoně o obcích. Navíc se v něm ale píše, že obecní orgán rozhoduje o tom, zda funkcionáře, jenž střet zájmů ohlásil, vyloučí z projednávání a z rozhodování o věci. Poslanci ČSSD chtějí úpravu sjednotit.
Sami předkladatelé z řad poslanců ČSSD přiznávají, že by novela mohla ovlivňovat výsledky hlasování ve Sněmovně a v Senátu. Předlohu by chtěli upravit při projednávání ve výborech, pokud ji ovšem koalice nezamítne už v prvním čtení.
Podle návrhu stanoviska kabinetu zůstalo ustanovení v zákoně o obcích zřejmě jen opomenutím zákonodárců. „Ze zákona o krajích i ze zákona o hlavním městě Praze bylo toto ustanovení již před několika lety vypuštěno," píše se ve stanovisku. Pokud se veřejný funkcionář cítí být ve střetu zájmů a oznámí to, není prý důvod, aby o tom ještě rozhodoval celý sbor. Pokud střet zájmů neoznámí, podle zákona jde o přestupek.