Někdejší předsedkyně sociálnědemokratických žen Jana Volfová podala trestní oznámení na Stanislava Grosse a Bohuslava Sobotku. Podezírá je, že prodali v roce 2004 OKD pod cenou, a tím způsobili státu značnou majetkovou škodu.
Nejvyšší státní zastupitelství přijalo v úterý trestní oznámení na expremiéra Stanislava Grosse a exministra financí Bohumila Sobotku (oba ČSSD) kvůli privatizaci majetkové účasti státu ve společnosti OKD v roce 2004. ČTK to řekla mluvčí zastupitelství Helena Markusová. Oznámení podala místopředsedkyně přípravného výboru politické strany Suverenita Jana Volfová. Zastupitelství nyní oznámení prověří.
Trestní oznámení kvůli této transakci podalo počátkem března i Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ. Není ovšem namířeno na Grosse se Sobotkou, ale na neznámého pachatele. Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ je přesvědčeno, že stát nepostupoval v souladu s principem tržního investora a nemaximalizoval svůj zisk, a že naopak poskytl konkrétní výhodu ve formě snížené kupní ceny firmě Karbon Invest.
Sdružení má podle svého předsedy Romana Macháčka nový důkaz, kterým je znalecký posudek firmy Ernst&Young. Ten zjistil hodnotu čistého obchodního majetku OKD k 31. prosinci 2005 ve výši 52,338 miliardy korun. „Pro účely privatizace však byla společnost OKD v roce 2004 oceněna pouze na částku 4,53 miliardy korun," uvedl Macháček. Rozdíl tak podle něj tvoří 47,8 miliardy korun. Autorem znaleckého posudku z roku 2004 je Vox Consult. „Jen neprovozní aktiva OKD (bytový fond, komerční nemovitosti, finanční majetek) byla posudkem Ernst&Young oceněna k 31. 12. 2005 na částku 22,196 miliardy korun," uvedl Macháček. Firma Karbon Invest vlastněná Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou zaplatila v privatizaci pouze 4,1 miliardy.
Znalecký posudek společnosti Ernst&Young udává jako důkaz také Jana Volfová. Podle ní jsou za ztrátu dvaceti miliard korun odpovědni právě Gross a Sobotka. Stanislav Gross byl v době privatizace OKD předsedou české vlády a Bohuslav Sobotka ministrem financí.
„Věřím, že policie bude toto trestní oznámení opravdu důkladně šetřit, protože oněch dvacet miliard by dnes například stačilo na pokrytí celé důchodové reformy a stát by pak neměl žádný důvod sahat k tak drastickým opatřením, jako je zvyšování DPH. Začínám věřit, že podobným způsobem se přelila většina peněz ze státu do kapes toskánských jachtařů a jiných kamarádíčků ministrů a bohužel i některých vládních představitelů, kteří tak neuvěřitelně rychle zbohatli,“ uvádí Volfová na webu Solidarity.
Sobotka v uplynulých dnech v Právu pochybnosti kolem prodeje OKD odmítl. Částka 4,1 miliardy podle něj odpovídala tržní ceně, navíc šlo o jediné peníze, které kdy stát za prodej OKD dostal. Vláda podle Sobotky tehdy vycházela ze znaleckého posudku, který nechal zpracovat Fond národního majetku. Tento posudek nikdy nikdo nezpochybnil.