Islanďané budou po roce znovu hlasovat o dluzích zkrachovalé banky
Roman BurešIslandský prezident znovu vetoval zákon o vyrovnání dluhů s Británií a Nizozemskem za kompenzace zákazníků zkrachovalé banky Icesave a poslal návrh ke schválení do referenda. Islanďané při prvním hlasování minulý rok zákon jasně odmítli.
Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson vetoval návrh zákona na vyplacení čtyř miliard eur britské a nizozemské vládě, jež kompenzovaly své občany, kteří ztratili úspory ve zkrachovalé bance Icesave. Učinil tak podobě jako minulý rok s odůvodněním, že zákon potřebuje být schválen islandským lidem.
„Občané Islandu se budou moci vyjádřit ohledně těchto nových smluv o bance Icesave,“ uvedl Grímsson v nedělním projevu. „Tyto kontrakty jsou jiné než ty, které byly minulý rok představeny národu,“ řekl s tím, že současná dohoda je mnohem lepší než ta, kterou v březnu 2010 odmítlo přes devadesát tři procent Islanďanů.
Islandský prezident svým rozhodnutím opět obešel usnesení parlamentu, a přestože šance na schválení dohod Islanďany jsou nyní vyšší než vloni, stále dle pozorovatelů hrozí, že lid výsledky několikaměsíčního vyjednávání odmítne.
Islandská premiérka Jóhanna Sigrudardóttirová proto neskrývala své zklamání.
Peníze by měly být využity na zaplacení dluhů britské a nizozemské vládě, které asi čtyř set tisícům svých občanů kompenzovaly vklady, o které přišli při krachu bankovního domu Landsbanki na konci roku 2008.
Podle současných podmínek bude mít Island na splacení dluhu delší dobu za lepších úrokových podmínek. Peníze Británii splatí do roku 2046 s úrokem přibližně tři procenta. Původní dohoda počítala s pětiapůlprocentním úrokem a splacením do roku 2024.
Skutečné náklady budou pro islandskou vládu pravděpodobně mnohem nižší než dlužené čtyři miliardy eur, protože se očekává, že většina dluhu bude zaplacena z prodeje majetku zkrachovalé banky.
Tři největší islandské banky zkrachovaly během pouhých několika dní v říjnu 2008. Island již vyplatil kompenzace domácím vkladatelům, ale zahraniční vklady musely kompenzovat zahraniční vlády.
Celý případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Islandem a Velkou Británií. Ta v minulosti pohrozila, že bude do vyřešení sporu vetovat přístupová jednání mezi Islandem a EU.
Další informace:
BBC News Iceland president calls referendum on new Icesave deal
IceNews Iceland president rejects Icesave bill
Iceland Review Minister of Finance: Can the Icelandic Government Govern after the Icesave Veto?