Íránské pořádkové síly nedaly opozičnímu protestu šanci
Roman BurešTisíce protestujících se v íránském hlavním městě střetly s policií a prorežimními milicemi. Podobná situace byla hlášena i z některých dalších měst. Opoziční zdroje hovoří o jednom mrtvém, desítkách zraněných a stovkách zadržených.
Tisíce protestujících se v pondělí střetly s bezpečnostními složkami a prorežimními milicemi, jež se snažily bránit zakázanému opozičnímu srocení v centru Teheránu. Jeden člověk byl údajně zabit, desítky protestujících byly zraněny a stovky zadrženy.
Zastánci reformně-opozičního Zeleného hnutí se sdružovali do malých skupin v ulicích hlavního města a snažili se přes pořádkovou policii a milice basídž dostat na náměstí Azadí (svobody). Akce byla prvním pokusem íránské opozice o obnovu pouličních protestů po více než roční pauze.
Bezpečnostní složky se demonstranty snažily rozehnat za pomoci obušků, slzného plynu a nejspíše i ostrou střelbou. Protestující provolávali slogan „Smrt diktátorovi!“, stejný jako při velkých protirežimních protestech po sporných prezidentských volbách v roce 2009, ve kterých svůj post obhájil současný prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Podle íránské lidskoprávní internetové stránky Hrana byl při protestech zabit jeden člověk a minimálně další tři zraněni, když pořádková policie začala střílet do skupiny demonstrantů u náměstí Tohíd. Dvě stě padesát lidí bylo dle odhadů stránek zadrženo. Větší protesty byly také hlášeny z měst Isfahán, Šíráz, Rašt, Mahšad a Kermánšáh.
Jeden z protestujících, který si nepřál být jmenován, deníku Guardian řekl: „To, co jsme dnes viděli v ulicích, bylo velmi nadějné. Ukázalo se, že Zelené hnutí je pořád celkem živé i přes tvrdé zásahy úřadů a rozsáhlé zatýkání a že lidé pořád touží po svobodě.“
Nejvýraznější postavy íránské opozice Mír Hussejn Músáví a Mehdí Karrúbí společně vyzvali Íránce k demonstracím vyjadřujícím solidaritu protestům v Egyptě a Tunisku. Vláda v reakci na jejich prohlášení zadržela desítky aktivistů i novinářů. Lídrům samotným přikázala domácí vězení.
Západní novináři v zemi měli přístup do oblasti protestů zakázán.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová uvítala odvahu a touhu protestujících po svobodě a vyzvala íránskou vládu, aby následovala příklad Egypta a otevřela se. „Přejeme opozici a odvážným lidem v ulicích íránských měst tu stejnou příležitost, jakou si vybojovali jejich protějšci v Egyptě minulý týden,“ řekla Clintonová doslova novinářům při návštěvě v americkém Kongresu.
I agenturní komentátoři nicméně připomínají, že v prvním týdnu egyptských protestů se Clintonová k podobné solidaritě s protestujícími neměla.
Podle opozičních internetových stránek policie také zablokovala přístup k domům Karrúbího a Músávího. Músávího portál Kelem.org , který byl po většinu protestního dne mimo provoz, uvádí, že veškerá komunikace s předáky Zeleného hnutí byla odříznuta a jejich domy byly obklopeny policejními auty.
Muhammad Réza, jeden z velitelů milice basídž, prohlásil, že demonstrace v Teheránu byly zažehnuty západními špiony. „Západní informační služby hledají mentálně vyšinutého člověka, který by se v Teheránu zapálil a odstartoval podobný sled událostí jako v Tunisku nebo Egyptě,“ cituje Rézu polooficiální íránská tisková agentura FARS.
Série protestů zachvátila největší íránská města po prezidentských volbách v roce 2009. V následném tvrdém potlačení demonstrací byly desítky lidí zabity, stovky zraněny a tisíce pozatýkány. Od března 2010 se veškerá opoziční aktivita omezila na publikaci zpráv a prohlášení na internetu a jejich šíření skrze sociální média.
Další informace:
The Guardian Iran protests see reinvigorated activists take to the streets in thousands
AFP One dead as Iran protesters clash with police
BBC News Iran police fire tear gas at opposition rally in Tehran