Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odmítl odpovědnost za zakázku pro firmu Promopro od jím tehdy vedeného úřadu pro evropské záležitosti bez soutěže. Místo 85 naúčtovala firma státu 766 milionů. Bývalý vedoucí úřadu vlády tvrdí, že o ní Vondra věděl.
Ministr obrany a někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) tvrdí, že podezřelou smlouvu s firmou Promopro z doby předsednictví EU osobně nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Někdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák si podle něj vymínil, že smlouvy bude schvalovat on a jeho ekonomičtí poradci a náměstkové. Ministr a místopředseda ODS nicméně připustil, že se na tvorbě smluv podíleli i lidé z jeho týmu. Vondra to ve čtvrtek řekl novinářům.
„Osobně jsem žádné smlouvy ani nevyjednával, ani nepodepisoval a s většinou z nich jsem nebyl ani seznámen. To se týká i smlouvy s firmou Promopro," tvrdil Vondra. Informace o podezřelé zakázce by podle něj mohly souviset s diskreditační kampaní vůči němu a ODS.
Podobně jako Vondra se zároveň k případu vyjádřil i premiér Petr Nečas (ODS). Také podle něj ekonomický úsek, který zajišťoval smlouvy předsednictví, nespadal do kompetence místopředsedy vlády, ale přímo pod vedoucího úřadu vlády.
Novák nicméně odpovědnost za zakázku odmítl. „Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem místopředsedou vlády Vondrou. V tomto konkrétním případě mě ujistil, že je rámcová smlouva s dodavatelem bezchybná. Neměl jsem důvod pochybovat o jeho slovu nebo o kompetentnosti spolupracovníků, které si vybral," sdělil ve čtvrtek ČTK.
Deník Právo ráno informoval o tom, že ministerstvo financí (MF) podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro. Společnosti zakázku odsouhlasila vládní sekce pro české předsednictví EU, uvedl. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tak „poslal policii“ na tým svého koaličního kolegy Vondry, s nímž je dlouhodobě ve sporu.
Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob informace o podání trestního oznámení ČTK potvrdil. Podle něj ale nebylo podáno na základě veřejnosprávní kontroly, která je prováděna na Úřadu vlády, není totiž ještě ukončena. „Oznámení podal finanční analytický útvar, který se tímto případem zabýval několik měsíců na základě oznámení povinné osoby podle zákona o praní špinavých peněz," uvedl Jakob. Povinnou osobou se rozumí finanční instituce jako banky či pojišťovny.
„Útvar obdržel oznámení v říjnu,“ upřesnil slova tiskového mluvčího sám Kalousek. Při ověřování útvar zjistil natolik závažné skutečnosti, že musel nyní on splnit svoji zákonnou oznamovací povinnost.
Podle deníku Právo neměla původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audiovizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím překročit 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec vyfakturovala Úřadu vlády 766 milionů. Podle Aktuálně.cz se pochyby opírají o tok peněz určených na zakázku: firma, která ji vyhrála, najala další společnosti, které fakticky odvedly práci za méně peněz.