České aerolinie plánují propustit sedmnáct pilotů. Sdružení pilotů ČSA obvinilo, že opakovaně zneužívá neuzavřené kolektivní smlouvy. Hasiči zase upozorňují, že jejich platy klesly o víc než deset procent, a odcházejí sami.
České sdružení dopravních pilotů (CZALPA) ve středu obvinilo vedení Českých aerolinií (ČSA), že opakovaně zneužívá situace, kdy v holdingu není uzavřena kolektivní smlouva, k nedodržení dlouhodobě zavedeného kariérního řádu, tzv. systému seniority. Ten řeší případný výběr pilotů propouštěných pro nadbytečnost. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou ČTK poskytl prezident CZALPA Filip Gaspar.
„Tento systém byl bezprecedentně porušen propuštěním sedmnácti pilotů, mezi kterými jsou i mnohaletí kapitáni dálkových zaoceánských linek. Tento krok považujeme ze strany vedení za porušení dohody a zásadní problém vzájemné důvěry,“ uvedl Gaspar s tím, že sdružení proti tomu důrazně protestuje.
Podle něho CZALPA nezpochybňuje nutnost redukce počtu pilotů v souladu se schváleným restrukturalizačním plánem, ale trvá na dodržení zavedeného systému, který byl až do pondělí garantován i managementem.
„Vyzýváme proto ČSA ke stažení předaných výpovědí a k dodržování zavedeného systému,“ sdělil dále Gaspar s tím, že CZALPA zváží na základě reakce ČSA další kroky včetně právních. Reakci ČSA ČTK zjišťuje.
Zprávu o plánovaném propouštění sedmdesáti pilotů Českých aerolinií ve středu zveřejnila MF DNES. Podle Gaspara se však plánované propouštění týká maximálně čtyřiceti pilotů.
Hasiči na rozdíl od pilotů sice kolektivní smlouvy mají, ale vládní politika škrtů je nutí hromadně odcházet.
Platy hasičů klesly od letoška podle odborů o více než deset procent, jak avizovala vláda. Hasičům se snížily i rizikové nebo osobní příplatky a na mzdách mají o 13,5 až 18,5 procenta méně než loni, řekl ve středu novinářům předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Oberreiter. Odboráři také poukazují na to, že ředitelství hasičů bude z peněz na mzdy dotovat provozní náklady.
Odbory chtějí o věci debatovat s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV). Nevylučují ani další demonstrace. Poměrně velký protest zorganizovali spolu s policisty už loni v září.
Loni odešlo zhruba z desetitisícového sboru podle Oberreitra 652 hasičů a civilních zaměstnanců. Ředitelství rozhodlo, že asi tři sta volných míst neobsadí a peníze ušetřené na platech dá na provoz. Provozní rozpočet hasičů klesl letos proti loňsku o dvacet dva procent, konkrétně podle odborů o 343 milionů korun.
„V konečném důsledku to dopadne na hasiče v přímém výkonu služby,“ uvedl předseda hasičských odborů. Poukázal také na to, že protože bude k zásahům jezdit méně hasičů, jednotlivé činnosti jim budou trvat déle.
Hasičské odbory upozornily na to, že u dalších bezpečnostních složek jako je policie nebo Bezpečnostní informační služba klesly jen tarify, a to o deset procent. Hasičům se podle jednoho z nich, Petra Kostky, snížily poklesem tarifů i odměny za pohotovost, které se z něj vypočítávají. Vláda podle Kostky snížila z patnácti tisíc na deset tisíc korun dolní hranici rizikového příplatku. Hasiči se podle odborů dostávají s příjmem před rok 2006.
Hasičskému sboru klesl rozpočet v souvislosti se snížením rozpočtu vnitra. Vnitro má hospodařit s 52,9 miliardy korun, loňský schválený rozpočet byl 59,8 miliardy korun. Hasiči letos dostanou 6,9 miliardy korun, loni to bylo 8,1 miliardy. Musí snížit i investice, a to asi o šedesát procent.