Dalajláma chce opustit místo politického vůdce Tibetu
Roman BurešPětasedmdesátiletý dalajláma v pondělním rozhovoru prohlásil, že bude příští rok jednat s tibetskou exilovou vládou o svém odchodu do politického důchodu. Chce mít dle vlastních slov více času na šíření lidskosti, míru a harmonie.
Tibetský duchovní i světský vůdce dalajláma pravděpodobně příští rok odejde do politického důchodu. V pondělním rozhovoru pro indickou televizní stanici prohlásil, že tuto možnost zvažuje a že ji bude během příštího půlroku projednávat s tibetskou exilovou vládou. Ke konečnému rozhodnutí by podle něj mělo dojít během několika měsíců.
„Aby se plně využily možnosti demokracie, cítím, že bude lepší, když se zapojovat nebudu a budu se věnovat jiným oblastem jako je podpora lidskosti, míru a harmonie ve světě,“ prohlásil pětasedmdesátiletý vůdce. „Ale prvně to budu muset probrat s členy tibetského parlamentu,“ dodal.
Nejpravděpodobnějším datem počátku diskuse je podle deníku Guardian březen příštího roku, hned po volbách do exilového parlamentu.
Úřad dalajlámy tradičně kombinuje jak náboženské, tak světské úlohy. Současný čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho se již před řadou let od aktivní politické role distancoval a vyjádřil přání žít dále jako prostý mnich. Přesto oficiálně zůstává hlavou centrální exilové tibetské vlády.
Minulý týden na konferenci v Novém Dillí dalajláma prohlásil, že mezi Tibeťany v exilu vyvstává nová politická elita. Exilová vláda neboli Kašág je volena od roku 1960. Od roku 2001 je přímo volen také Kalon Tripa, který zastává funkci ministerského předsedy. K volbám, které se uskuteční v březnu příštího roku, je registrovaných na osmdesát tisíc voličů z Indie, Nepálu, Bhútánu, Spojených států, Evropy, Austrálie a dalších částí světa.
Dalajláma na konferenci také naznačil, že by mohl být vůbec posledním, kdo bude úřad zastávat, a že i když byla tato instituce užitečná po mnoho staletí, neznamená to, že nemůže být opuštěna, pokud by si to tak většina následovníků tibetské buddhistické tradice přála.
„Věci se mění,“ řekl minulý pátek doslova, ale zdůraznil, že minimálně v dohledné době budou Tibeťané chtít úřad nejspíše zachovat a jmenovat nového dalajlámu. Otázka nástupnictví ale v rámci tibetské komunity často vyvolává spory a je také otázkou, jak by do výběru nového duchovního vůdce zasahovala Čína, která bude pravděpodobně chtít využít všechny možnosti, které by z předávání moci plynuly.
„Myslím si, že otázka dalšího dalajlámy by se nyní zvažovat neměla,“ dodal v rozhovoru pro televizi Karan Thapar Tändzin Gjamccho.
Další informace:
The Guardian Dalai Lama hints at full retirement within a year
AFP Dalai Lama 'to retire' from government-in-exile role