Dalajláma tvrdí, že čínská vláda ničí buddhismus
Lenka PurtekováDalajláma viní v den jedenapadesátého výročí protičínského povstání pekingskou vládu: maří prý úsilí o kompromisy. Vláda ale oponuje tvrzením, že se dalajláma pokouší získat pro Tibet nezávislost.
Dalajláma obvinil Čínu, že odmítá všechny jeho snahy na dosažení kompromisu v případě Tibetu a systematicky se pokouší zničit buddhistickou víru. Nejvyšší představitel tibetského exilu ve středu vystoupil u příležitosti jedenapadesátého výročí neúspěšného tibetského povstání proti čínské vládě.
Svým projevem reagoval na včerejší čínské obvinění, že se snaží o vyvolání chaosu a dosažení nezávislosti Tibetu. Dalajláma však prohlásil pouze, že chce pro zemi určitou formu autonomie, která by Tibeťanům umožnila vyznávat své náboženství, užívat jazyk a vytvářet kulturu.
Vzniklé napětí též symbolicky lemuje druhé výročí krvavého potlačení nepokojů ve Lhase, kde podle oficiálních údajů zahynulo devatenáct osob. Podle tibetského exilu však bylo při protestech zabito až dvě stě lidí. Dle agentury DPA je zatím v regionu i přes obě výročí klid. Čínské bezpečnostní složky se v úterý přesto uchýlily k preventivní razii, při které prohledaly tisíce domů v tibetské metropoli Lhase, a zatkli 442 lidí.
Policie i nadále hlídkuje ve lhaských ulicích. Zahraniční turisté smí do Lhasy přicestovat pouze se zvláštním povolením a novináři nejsou v regionu vítáni vůbec.
V březnu 2008 vypukly v době výročí tibetského povstání z roku 1959 nepokoje, po kterých čínské síly pozatýkaly téměř šest tisíc lidí. Dva Tibeťané byli odsouzeni k trestu smrti, mnoho dalších dostalo doživotní trest.
V protičínském povstání roku 1959, které bylo reakcí na čínské obsazení oblasti roku 1951, zahynulo kolem sedmaosmdesáti tisíc Tibeťanů, dalších sto tisíc uteklo za hranice.
Další informace:
Lidovky.cz Čína obvinila dalajlamu z pokusů o vyvolání chaosu. Zatkla stovky lidí
SME.sk Dalajláma v prejave obvinil Čínu zo zničenia budhizmu