Čína jmenovala falešného pančhenlámu do politického orgánu
Petr SalamonJmenováním nastrčeného duchovního vůdce Tibetu do prestižního poradního orgánu chce vláda těsně před výročím velkého povstání z roku 1959, kdy bývají po celém světě vyvěšovány tibetské vlajky, zřejmě předejít nepokojům.
Pekingská vláda se rozhodla jmenovat dvacetiletého Gjalcchäna Norbua, známého jako falešný pančhenláma, do Čínského lidového politického poradního shromáždění (ČLPPS). Podle deníku Independent chce režim tímto krokem snížit riziko dalších nepokojů v Tibetu.
Pančhenláma je druhou nejvýznamnější postavou tibetského buddhismu, a to jak v náboženském, tak i ve světsko-správním smyslu. Skutečného pančhenlámu — dítě, které je v souladu s náboženskou tradicí považováno za reinkarnaci dřívějších pančhenlámů — posvětil v roce 1995 čtrnáctý dalajláma. Krátce poté byl ale tento pančhenláma čínskými úřady uvězněn. Namísto skutečného pak režim jmenoval „falešného" pančhenlámu — Gjalcchäna Norbua.
O nominaci Norbua do bezmocného, ale prestižního shromáždění — ČLPPS je poradní těleso složené z více než dvou tisíc čínských intelektuálů, akademiků, podnikatelů a celebrit — se podle Independentu zasloužil hlavní vládní expert na sociální nepokoje Jü Ťien-žung. Ten ve svém nedávném projevu kritizoval skutečnost, že je k nespokojeným menšinám přistupováno příliš agresivně, bez vstřícných gest.
Lidé usilující o svobodu Tibetu a Tiběťané v exilu Norbua jako pančhenlámu neuznávají. Tibeťané, kteří v zemi zůstali, však rozdíly mezi falešným a skutečným pančhenlámou často nevnímají.
V březnu si přitom svět připomene výročí nepokojů ve Lhase (14. března 2008), při nichž oficiálně zemřelo dvaadvacet lidí a také jubileum velkého povstání (10. března 1959) — Den Tibetu, kdy se ze solidarity s utlačovaným národem vyvěšují tibetské vlajky. Podle Independentu lze předpokládat, že jmenování Norbua do shromáždění nebylo načasováno náhodně.
Sám Gjalcchän Norbu vliv čínských komunistů v Tibetu dlouhodobě hájí. Dle vlastních slov se snaží dokázat možnost souladu „rozvoje tibetského buddhismu a socialismu“. Když byl minulý měsíc zvolen místopředsedou Národní buddhistické asociace, slíbil přímo, že se zasadí o „posílení socialismu a národní sjednocení všech buddhistických etnik“.
Další informace:
The Independent China appoints Panchen Lama in tactical move to quell unrest