Server, který již letos odtajnil dva balíky vojenských hlášení z afghánské a irácké války, připravuje další odhalení. Šéfredaktor a zakladatel WikiLeaks Julian Assange musí zároveň čelit mezinárodnímu stíhání.
Internetový server WikiLeaks v pondělí přislíbil, že brzy zveřejní informace o neupřesněném tématu, které budou sedmkrát obsažnější než 400 tisíc nedávno zveřejněných tajných dokumentů o válce v Iráku. Informovala o tom agentura AFP.
„Je na nás vyvíjen již několik měsíců silný tlak. Pomozte nám, abychom si zachovali sílu,“ píše WikiLeaks na svém webu a odkazuje na stránku, kam je možno posílat peníze.
Oznámení WikiLeaks přichází v době, kdy je na jejího zakladatele a šéfredaktora, Australana Juliana Assange, vydán mezinárodní zatykač. Zatykač vydalo Švédsko v souvislosti s obviněním, že se Assange ve Švédsku dopustil znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku.
Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popírá. Nyní je mimo Švédsko a místo jeho pobytu není známo. Podle některých zdrojů se pohybuje mezi Švýcarskem a Británií.
Server WikiLeaks letos zveřejnil statisíce tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu a Iráku, za což byl opakovaně kritizován představiteli Obamovy vlády. Většinu z balíku zveřejněných materiálů představovalo 400 tisíc hlášení o vojenských akcích amerických vojáků od ledna 2004 do konce roku 2009. Dokumenty popisují četné případy mučení, jehož se dopouštěly irácké síly, jakož i více než 300 případů mučení, které údajně spáchaly koaliční síly. Americké ministerstvo obrany zveřejnění dokumentů označilo za „nejvážnější únik tajných vojenských dokumentů v historii“, který poslouží pouze „nepřátelům USA“.
Assange rovněž letos v létě ve Stockholmu slíbil zveřejnění patnácti tisíc dalších vojenských dokumentů o válce v Afghánistánu. Ještě do konce roku mají prý být také zveřejněny citlivé informace o konfliktech v Libanonu nebo v Rusku.
Rozhovor s Julianem Assangem zachycený na úvodním videu byl pořízen v rámci série konferencí Technology Entertainment and Design (TED) sponzorovaných americkou Sapling Foundation. Zakladatel WikiLeaks v něm vysvětluje roli svého serveru v současném světě.