Republikáni chtějí počkat s ratifikací STARTu na nový Senát
Roman BurešPředseda republikánské frakce v Senátu John Kyl v úterý prohlásil, že se letos schválit START asi nepodaří. Příští rok by to vzhledem k posílení republikánů v letošních průběžných volbách bylo ovšem výrazně složitější.
Američtí senátoři pravděpodobně neratifikují novou mezinárodní smlouvu START o jaderném odzbrojování ještě letos. V úterý to oznámil lídr republikánské menšiny v Senátu John Kyl, který již v minulosti požadoval za ratifikaci smlouvy od americké vlády slib, že zvýší rozpočet na údržbu a modernizaci jaderného arzenálu.
Barack Obama chtěl smlouvu Senátu předložit do konce roku, než začne oficiálně úřadovat nově zvolený Kongres, ve kterém budou mít republikáni silnější postavení, a prosazování veškerých zákonů tak bude složitější.
Poslední setkání starého Kongresu je ale plánováno již na příští pondělí. Do té doby bude muset americká vláda republikánské vyjednavače v čele s Kylem přesvědčit, aby návrh schválili. Kyl by se měl sejít s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, ministrem obrany Robertem Gatesem a viceprezidentem Joem Bidenem ještě ve středu.
K ratifikaci mezinárodních smluv je potřeba sedmašedesáti senátorských hlasů. Za starého složení by pro schválení STARTu muselo zvednout ruku devět republikánů. Příští rok už by to po porážce demokratů v listopadových průběžných volbách muselo být čtrnáct republikánských senátorů.
„Neschválení dohody START ještě v letošním roce bude znamenat výrazné ohrožení národní bezpečnosti,“ uvedl v tematickém komentáři americký viceprezident Joe Biden.
Podle pozorovatelů stojí za demokraty i nejvyšší generálové, kteří si přejí co nejrychlejší návrat amerických inspektorů do ruských jaderných zařízení. Ta nebyla kontrolována od minulého roku, kdy vypršela platnost starého STARTu.
Peníze, nebo zásady?
Republikán Kyl, jehož názor na ratifikaci dohody je všeobecně považován za klíčový, se rozhodl postavit proti přání vlády, přestože na jeho popud v pátek slíbila navýšení rozpočtu na modernizaci a údržbu jaderných zařízení z deseti na více než čtrnáct miliard dolarů. Republikáni trvali na tom, že když se bude snižovat počet jaderných hlavic, je mnohem důležitější, aby byla zaručena jejich funkčnost.
Stále ale panují neshody ohledně toho, kolik peněz bude na renovaci arzenálu potřeba. Daryl Kimballová z Asociace pro kontrolu zbraní prohlásila, že nynější rozpočet je dostatečný a označila iniciativu senátora Kyla za nadbytečný a nezodpovědný pokus o odsátí dalších důležitých finančních prostředků z vládních kapes.
Podle deníku Washington Post odráží postoj senátora Kyla asertivnější republikánskou pozici po vyhraných průběžných volbách. „Cena (za schválení dohody) po volbách vzrostla. To by si měl každý uvědomit,“ řekl Henry Sokolski, ředitel organizace Nonproliferation Policy Education Center.
Nový START je jedním ze základních komponentů Obamovy snahy o nastolení nových vztahů s Ruskem. Americký prezident v neděli na jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v Jokohamě ujistil svůj ruský protějšek Dimitrije Medveděva, že ratifikace smlouvy je pro něj nejvyšší prioritou.
Pokud by americká vláda nedokázala ratifikaci smlouvy prosadit, poškodilo by to dle Washington Postu nejen Obamovu pozici obecně, ale i schopnost jednání o dalších úmluvách.
Nový START zaručuje redukci jaderného arzenálu obou smluvních stran ze současných 2200 hlavic na raketách s dlouhým doletem na 1550 a umožňuje vzájemnou kontrolu jaderných zařízení tak, aby se obě strany mohly ujistit, že neexistují žádné skryté zbraně a odzbrojování probíhá podle plánu. Platnost předchozí dohody vypršela minulý rok.
Další informace:
The Washington Post Kyl statement deals setback to Obama's push for START
The Guardian New Start Treaty: Obama empties his pockets
AFP Obama calls on Senate to ratify START treaty